10 مورد آموزش مهارت زندگی به کودک که باید تا سن 10 سالگی به او بیاموزید

آموزش مهارت زندگی به کودک

آموزش مهارت زندگی به کودک اهمیت بسیار زیادی در سبک زندگی کودک و همچنین آینده او دارد. کودک پیش دبستانی شما بیش از آنچه که فکر می کنید توانایی دارد. از نحوه درمان زخم گرفته تا تهیه یک غذای ساده، بچه های کوچک را برای دنیای بزرگ با این درس های ارزشمند زندگی آماده کنید.

 

مطالعات:

یک مطالعه توسط شرکت امنیتی AVG Technologies نشان داد که در حالی که 58 درصد از کودکان 3 تا 5 ساله در ایالات متحده می توانند با تلفن هوشمند کار کنند، تنها 15 درصد می توانند صبحانه خود را درست کنند. تیم المور، بنیانگذار Growing Leaders، یک سازمان غیرانتفاعی در آتلانتا که با مدارس و گروه‌های مدنی برای ارتقای ویژگی‌های رهبری در کودکان کار می‌کند، می‌گوید: «بسیاری از والدین را می‌بینم که به جای اینکه بگذارند بچه‌هایشان از خودشان مراقبت کنند، همه کارها را برای بچه‌هایشان انجام می‌دهند». 

 

با تمرکز بر مهارت های زندگی در مراحل اولیه، می توانید این کار را انجام دهید. و این روزها با وجود تعداد زیادی بچه در خانه، هیچ زمانی مانند زمان حال برای شروع وجود ندارد.بنابراین باید با روش آموزش مهارت زندگی به کودک آشنا باشیم.

 

 

 

تهیه یک غذای ساده

از کودک خود بخواهید تا در تهیه وعده های غذایی کمک کند، کارهایی را به او محول کنید و وقتی آرد و پوسته تخم مرغ می ریزد آرام باشید. برش را با موز و چاقوی پلاستیکی تمرین کنید. نحوه درست کردن ساندویچ و اسموتی را به بچه‌های پنج ساله و بزرگ‌تر نشان دهید  و اجازه دهید آن‌های هفت ساله و بزرگ‌تر شوند و سپس توستر را امتحان کنند. اگر این کار را انجام دهید، کودک شما باید تا سن 10 سالگی بتواند با نظارت از اجاق گاز استفاده کند.

 

 

استفاده هوشمندانه از وب

جوسلین راموس، مدافع امنیت اینترنت و نیازهای ویژه و مادر چهار فرزند در فلوریدا، می گوید که با توجه به اینکه بچه ها بیش از هر زمان دیگری زمان بیشتری را روی صفحه نمایش می گذرانند، تقویت چند قانون برای کمک به آنها در جهت ایمن ماندن در دنیای دیجیتال مهم است. برای اینکه فرزندتان بتواند بدون نظارت از فناوری استفاده کند، این بهترین شیوه‌ها را دنبال کنید:

 

رمز عبور سخت انتخاب کنید.

و اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، آدرس خانه یا شماره تلفن خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

 

مهربان باشید. به یاد داشته باشید که هر چیزی که به صورت مجازی می فرستید یا می گویید برای همیشه وجود دارد.

قبل از دانلود چیزی یا کلیک کردن روی یک پنجره بازشو، اجازه بگیرید یا درخواست کمک کنید.

مهمتر از همه، اجازه دهید فرزندتان بداند که می تواند برای هر مشکلی به شما مراجعه کند. راموس می گوید: «این مکالمه ای است که با بزرگتر شدن فرزندانتان بارها و بارها خواهید داشت.

 

 

شستن لباس

بسیاری از نوجوانان بدون هیچ تجربه ایی برای تمیز کردن لباس های خود به دانشگاه می روند. اجازه ندهید فرزندتان یکی از آنها شود. وقتی بچه‌ها حدود شش سال دارند، می‌توانید آموزش لباس‌شویی را شروع کنید. اگر ماشین لباسشویی دارید، یک چهارپایه در نزدیکی خود نگه دارید. آنها را در طول این فرآیند راهنمایی کنید – نحوه اندازه گیری و افزودن مواد شوینده، انتخاب تنظیمات و راه اندازی دستگاه – و آن را سرگرم کننده کنید.

 

 

کاشت نهال

بسیاری از کودکان پیش دبستانی کاشت بذر را در کلاس یاد می گیرند اما نه اینکه چگونه جوانه ها را به باغ منتقل کنند. ویتنی کوهن، یکی از نویسندگان کتاب پروژه های باغبانی برای کودکان و مدیر آموزش آزمایشگاه لایف، این مورد را توضیح می دهد.

 

مکانی را برای کاشت نهال آماده کنید. در صورت امکان، حدود دو اینچ کمپوست آلی به بالای خاک اضافه کنید. آن را با هم مخلوط کنید، کلوخه های کثیف را بشکنید و خاک را آبیاری کنید تا به اندازه یک اسفنج ساییده شده مرطوب شود.

از کودک خود بخواهید سوراخی حفر کند که کمی بزرگتر از ظرفی است که گیاه در آن قرار دارد.

هنگامی که گیاه را از گلدان خارج کردید و آن را در سوراخ قرار دادید، از کودک خود بخواهید با  اطراف آن را فشار دهد و آن را پایین بیاورد.

اجازه دهید کودکتان با جریانی ملایم از قوطی آبیاری با نازل سوراخ دار آن را آبیاری کند.

در سن شش یا هفت سالگی، بچه ها می توانند به تنهایی یک نهال را جدا کنند. سپس نهال گلدان را زیر و رو کنید و بیرون ظرف را فشار دهید تا گیاه بیرون بیاید. 

 

 

 

نوشتن نامه

نامه نویسی یک هنر گمشده است. کودکان نوپا می‌توانند یادداشتی را به یکی از اعضای خانواده یا دوست‌شان دیکته کنند، مهر را بچسبانند و در صندوق پستی بیندازند. بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند نامه‌ها و پاکت‌های آدرس را خودشان بنویسند. حتی می توانید پنج قسمت یک نامه را به آنها آموزش دهید: تاریخ، تبریک، بدنه، پایان نامه و امضا. این نیز جز دسته آموزش مهارت زندگی به کودک است.

 

 

کمک به کسی که در حال خفه شدن است

انجمن قلب آمریکا می گوید کودکان زیر 9 سال می توانند CPR را یاد بگیرند. برنامه‌هایی مانند Heimlich Heroes منابع آموزشی رانش شکمی را برای بچه‌های کلاس اول به بالا ارائه می‌دهند. آندریا ساروزا می‌گوید: «از آنها خواستم روی خرس‌های عروسکی تمرین کنند. در سال 2019، زمانی که دخترش کیارا فرناندز، اکنون 14 ساله، خواهر کوچکترش جادا، 12 ساله، را از خفگی در رستورانی در حالی که ساروزا حضور نداشت، نجات داد، این درس ها بسیار جواب داد.

 

برای آموزش مانور هایملیخ، به فرزندان خود بگویید که اگر کسی نمی تواند نفس بکشد، سرفه کند یا صحبت کند، ابتدا باید بپرسد: “آیا در حال خفگی هستید؟” اگر فرد سرش را به علامت بله تکان دهد و بزرگسالی در اطراف نباشد، باید این مراحل را دنبال کند:

 

پشت فردی که در حال خفگی است بایستید و دستان خود را دور او بپیچید.

با یک دست یک مشت گره کرده و انگشت شست را درست بالای ناف اما زیر قفسه سینه قرار دهید.

مشت خود را با دست دیگر خود بگیرید و با فشارهای سریع به سمت داخل و بالا به شکم آنها فشار دهید. این کار را تا زمانی که جسم بیرون بیاید تکرار کنید.

 

 

درمان یک زخم

برای اطمینان از اینکه فرزندتان با دیدن خون عصبانی نمی شود، از واکنش افراطی خودداری کنید.

اگر بریدگی یا خراش خونریزی دارد، آن ناحیه را با یک پارچه تمیز محکم فشار دهید تا قطع شود.

برش را زیر آب جاری نگه دارید یا به آرامی با یک دستمال کاغذی مرطوب آن را بمالید.

پماد آنتی بیوتیک را با یک پنبه بمالید.

با یک باند چسب یا گاز و نوار چسب بپوشانید.

 

 

 

پیمایش کردن

اگر تا به حال با پیروی از دستورالعمل‌های گام به گام GPS خود گم شده‌اید، می‌دانید که چرا خواندن نقشه ضروری است حتی اگر نقشه در تلفن شما باشد. به فرزندتان اجازه دهید گنج یابی را انجام دهد، به جستجوی زمین بپردازد، یا از او بخواهید در باغ وحش یا موزه پیشروی کند، زیرا این فعالیت ها مهارت های ناوبری کودک شما را تقویت می کند.

 

 

مقایسه خرید

خریدار باهوش بودن نیاز به تمرین دارد. این روش سه مرحله ای را امتحان کنید:

 

قیمت‌ها را با صدای بلند ذکر کنید و در مورد انتخاب‌ها با فرزندتان صحبت کنید: “من در ایستگاه دیگر بنزین می‌گیرم، زیرا در آنجا 10 سنت برای هر گالن کمتر است.” چیزهایی را که دوست دارید داشته باشید (مثلاً جدیدترین کفش‌های کتانی) با آنها به اشتراک بگذارید، اما آنها را نخرید زیرا در بودجه شما نیستند.

گاهی اوقات اجازه دهید فرزندتان پول بدهد. به فرزندتان کمک هزینه بدهید و سپس اقلام خاصی را که مسئولیت خرید آنهاست، مانند اسباب بازی های جدید یا بازی های ویدیویی، تعیین کنید. این به فرزند شما فرصتی می دهد تا پول خود را مدیریت کند و همچنین رضایت از پس انداز برای چیزی که می خواهد و سپس خرید آن را تجربه کند.

بازی خواربار فروشی را انجام دهید. هنگام خرید از سوپرمارکت، در فروشگاه یا آنلاین، کودک خود را به چالش بکشید تا ارزان‌ترین مارک غلات را پیدا کند.

 

 

 

بسته بندی یک هدیه

کودک شما از قبل عاشق هدیه دادن است، و بسته بندی آنها باعث رضایت بیشتر می شود. کودکان پیش دبستانی می توانند به بریدن کاغذ و چسباندن آن به نوار کمک کنند، در حالی که مهدکودک ها می توانند با کمک شما مراحل دیگری را انجام دهند، مانند برداشتن برچسب قیمت، یافتن جعبه اندازه مناسب، و بسته بندی کاغذ دور تا دور هدیه برای اطمینان از جا افتادن آن قبل از برش.

بله آموزش مهارت زندگی به کودک از اصول اولیه و مهمی است که تاثیر بسزایی در آینده دارد.

منبع: تیم تحقیق آکادمی یومینز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.