6 راهکار برای کمک به کودک برای غلبه بر خجالتی بودن

آیا نگران این هستید که فرزندتان دوستان زیادی پیدا نمی کند؟ ممکن است خجالتی یا درونگرا باشد؟ ممکن است فکر کنید این دو اصطلاح قابل جایگزینی هستند، اما خجالتی بودن را با درونگرایی اشتباه نگیرید. درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است، در حالی که کمرویی ریشه در اضطراب در هنگام برخوردهای اجتماعی با افراد ناآشنا دارد. بچه‌های درون‌گرا می‌توانند در حباب خودشان راضی و خوشحال باشند، در حالی که بچه‌های خجالتی لزوماً درون‌گرا نیستند. آنها ممکن است بخواهند با بچه های دیگر ارتباط برقرار کنند، اما اضطراب فلج کننده و احساس خجالت در حال گرفتن بهترین آنها است. شما می خواهید فرزندتان در موقعیت های اجتماعی پیشرفت کند. شما می خواهید ببینید که او هنگام تعامل با دیگران راحت است. خبر خوب این است که خجالتی بودن اغلب ممکن است بیش از حد رشد کند و کارهای زیادی برای کمک به شما وجود دارد. در اینجا چند نکته ساده برای کمک به فرزندتان برای غلبه بر کمرویی آورده شده است.

کودک خجالتی را برای مکان ها و موقعیت های جدید آماده کنید
مکان های جدید با افراد ناآشنا می تواند برای کودکان خجالتی بسیار سخت باشد. با صحبت کردن از قبل در مورد آنچه که او می تواند انتظار داشته باشد و به آرامی او را با محیط جدید آشنا کنید، به کودک خود کمک کنید تا در این موقعیت ها راحت شود. اگر فرزندتان به مدرسه بزرگتری می رود، با اجازه دادن به او برای ملاقات با معلمان و بازدید از کلاس های درس قبل از روز اول، به او کمک کنید تا بر کمرویی غلبه کند. همچنین می توانید یک گشت و گذار سریع در محوطه دانشگاه انجام دهید تا بدون فشار ناشی از بودن در کنار بچه های دیگر، احساسی نسبت به محیط به او بدهید. این جایی است که او بیشتر وقت خود را سپری می کند، بنابراین عادت کردن به محیط جدید می تواند به او کمک کند تا در زمان شروع کلاس ها راحت تر باشد.

همچنین ممکن است در نظر داشته باشید که قرارهای بازی را با کودک دیگری تنظیم کنید تا فرزندتان بتواند دوستی برای معاشرت با او در مدرسه داشته باشد. شما همچنین می توانید با نقش آفرینی به فرزندتان کمک کنید که در ملاقات با بچه های دیگر چه کاری انجام دهد یا بگوید.

به فرزندتان فرصت دهید تا احساساتش را بیان کند
درست مانند هر کسی، کودکانی که خجالتی هستند ممکن است در بیان احساسات خود دچار مشکل شوند. این می‌تواند منجر به احساس سوء تفاهم در آنها شود، که می‌تواند منجر به مشکل در رهاسازی احساسات فروخورده با افزایش سن شود.

به عنوان والدین، ممکن است فرزندتان را تشویق کنید تا با ایجاد فعالیت هایی که به او اجازه می دهد درباره احساسش در مورد یک موقعیت صحبت کند، احساساتش را در میان بگذارد. می‌توانید از فرزندتان بخواهید که از طریق نقاشی خلاقانه خود را بیان کند، یا از شخصیت‌های وانمودی برای گفتن داستانی در مورد موقعیتی مشابه با موقعیتی که در آن قرار دارد استفاده کنید. بیان خود به این شیوه – حتی غیرمستقیم – به کودک شما کمک می کند تا احساس کند که شنیده می شود و می تواند راحت باشد که آنچه را که فکر می کند و احساس می کند با دیگران به اشتراک بگذارد.

مهم نیست، به مردم نگویید فرزندتان خجالتی است
گفتن به مردم “بچه من خجالتی است” می تواند یک سلب مسئولیت آسان باشد که بهانه ای برای رفتار فرزندتان به مردم می گویید. با این حال، گاهی اوقات ممکن است برای کودک شما مضرتر از سود آن باشد. این برچسب زدن به او می‌تواند باعث شود فرزندتان به این باور برسد که خجالتی است و هیچ کاری نمی‌توان برای بهبود وضعیت انجام داد. او حتی ممکن است از آن به عنوان بهانه‌ای برای دنبال نکردن چیزی که باعث ایجاد احساس اضطراب در او می‌شود استفاده کند. این می‌تواند منجر به از دست دادن فرصت‌ها و اجتناب از محیط‌های اجتماعی توسط فرزند شما شود، فقط به این دلیل که آن‌ها ناخوشایند هستند.

اشاره به کودک خود به عنوان “خجالتی” با دیگران نیز می تواند برای کودک گیج کننده و شرم آور باشد. به عنوان والدین، می‌خواهید کودکان را تشویق کنید تا چیزهای جدید را امتحان کنند و با هر نقطه عطف جدیدی که دنیا را فتح می‌کنند، اعتماد به نفس خود را تقویت کنند. با گفتن مداوم به مردم که کودک شما خجالتی است، این فقط شک و تردید فرزندتان را در مورد توانایی انجام دادنش تأیید می‌کند. .

به فرزندتان بیاموزید که با وجود عصبی بودن در موقعیتی مودب باشد
خجالتی بودن هرگز بهانه ای برای بی احترامی نیست. مهم است که به فرزند خود بیاموزید که بدون در نظر گرفتن خجالتی بودن، مودب باشد. این البته باید از محل عشق و درک باشد. شما همچنین تصدیق می کنید که فرزندتان در موقعیت هایی با افراد جدید احساس ناراحتی می کند.

به فرزندتان کمک کنید تا بفهمد که خجالتی بودن و حفظ مرزهایش اشکالی ندارد، اما بی ادبی اینطور نیست. آنها ممکن است متوجه نباشند که خجالتی بودن ممکن است گاهی اوقات بی ادبانه به نظر برسد. به عنوان مثال، اگر افراد مودبانه به دیگران پاسخ ندهند و فقط حرکات دوستانه را نادیده بگیرند، ممکن است غیر دوستانه به نظر برسند. آموزش نحوه واکنش مناسب در موقعیت های اجتماعی، علیرغم احساس اضطراب، آنها را یک قدم جلوتر در غلبه بر کمرویی می برد.

در خلوت ستایش کنید و رفتار درست انجام دهید
آیا تا به حال دیده اید که پدر و مادری فرزندان خود را در ملاء عام سرزنش کنند؟ برای هر کسی که فقط تماشا می کند احساس ناراحتی می کند. تصور کنید که چقدر برای کودک در سمت گیرنده احساس ناراحتی می کند. آخرین چیزی که یک کودک خجالتی می خواهد این است که در کانون توجه قرار گیرد. اگر نیاز دارید رفتار فرزندتان را اصلاح کنید، بهتر است این کار را خصوصی انجام دهید. اگر می‌خواهید یک کودک خجالتی را به خاطر رفتار خوبش تحسین کنید، ممکن است وقتی در خلوت انجام می‌شود بیشتر از آن قدردانی کند. خواه توجه مثبت باشد یا منفی، هر دو می توانند برای کودک شما خجالت آور باشند وقتی که در مقابل دیگران به او توجه می شود. بازخورد شما هر چه باشد، آن را برای زمانی که تنها هستید ذخیره کنید.

کودک خجالتی را با گزینه های زیاد غرق نکنید
بچه‌های خجالتی معمولاً خجالتی هستند، زیرا می‌ترسند در اطراف دیگران احساس ناراحتی کنند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که در هر محیطی به آنها اختیار بیش از حد داده شود. یک فرصت نامحدود برای انجام هر کاری می تواند برای آنها طاقت فرسا باشد. شما می‌توانید با محدود کردن گزینه‌ها به چند گزینه کمک کنید. نمونه‌هایی از این رویکرد شامل درخواست از او برای به اشتراک گذاشتن تجربیات اخیری که داشته‌اند یا دادن تعداد انگشت شماری از گزینه‌های فعالیت‌هایی است که می‌توانند از میان آنها انتخاب کنند.

او را در کلاس های هنرهای نمایشی ثبت نام کنید
علیرغم اینکه در ابتدا ممکن است به نظر برسد، ثبت نام فرزندتان در کلاس های هنرهای نمایشی می تواند به او کمک کند بر کمرویی غلبه کند. ممکن است فکر کنید، “چرا باید فرزندم را روی صحنه بگذارم، در حالی که او در وهله اول نمی خواهد به او توجه شود؟”

شرکت در هنرهای نمایشی یک راه عالی برای کودک شما برای عمل کردن در پشت “نقاب” شخصیتی است که او بازی می کند. به یاد دارید که چگونه در مورد اینکه از فرزندتان بخواهیم احساساتش را با داستان‌گویی با شخصیت‌های وانمودی بیان کند، صحبت کردیم؟ اجرای روی صحنه می تواند به او فرصت بازی در نقش یک شخصیت را بدهد که می تواند فشار را از بین ببرد.

فعالیت‌هایی مانند ورزش، کلاس‌ها و کارگاه‌ها نیز می‌توانند تأثیر مثبت و مشابهی داشته باشند، زیرا این‌ها مکانی را برای بچه‌ها ایجاد می‌کنند تا در عین تمرکز روی یک کار خاص، اجتماعی شوند.

غلبه بر کمرویی می تواند کار زیادی را بطلبد، اما با به کارگیری این راهکارهای ساده، می توانید به کودک خود کمک کنید تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و از هر موقعیتی بالاتر برود.

منبع: یومینز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.