15 فایده مهم ریاضی در زندگی روزمره

1- آشپزی

برای تهیه یک غذای خوشمزه و لذت بخش برای دوستان، عزیزان، خانواده، اقوام یا مشتریان، می بایست مواد لازم را اندازه گیری کنید، بنابراین برای تعیین مقدار مناسب از ریاضی استفاده می کنید.

2- باغبانی

ریاضی در مراقبت از گیاهان نیز بسیار حیاتی است. فاصله بین دانه های جدید و همچنین تعداد گلدان های مورد نیاز از مواردی هستند که نیاز به اندازه گیری دارند. عدم دقت در اندازه گیری می تواند منجر به اصراف یا از بین رفتن گیاهان شما شود.

3- هنر

عکاسی، نقاشی، رقص، یا حتی مجسمه سازی، به ریاضی نیاز دارند. اگرچه مفهوم هنر بیان احساس یا احساسات فرد است، اما برای ساخت یک اثر هنری که می تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند به محاسبات نیاز خواهیم داشت.

4- بانکداری

زندگی بدون بانکداری را تصور کنید. اگر بانکی وجود نداشته باشد چه کسی می تواند امور مالی ما مانند پس انداز را سازماندهی کند. یکی از کاربردهای ریاضی در بانکداری است و تقریبا تمام افراد با آن سر و کار دارند.

5- مهمانی ها

سوال واقعی در هر مهمانی، ممکن است این باشد: چند نفر و چقدر؟ همه چیز باید دقیق اندازه گیری شود تا اطمینان حاصل شود که از همه مهمانان پذیرایی می شود و انتظارات آنها برآورده خواه شد (حداقل نیمی از آنها). این که مهمانی از چه ساعتی شروع شود و تا چه زمانی ادامه پیدا کند نیز با ریاضیات در ارتباط است.

6- دکوراسیون

در دکوراسیون خانه، اداره یا حتی یک فروشگاه، ما به صورت ناخودآگاه از ریاضی برای محاسبه و اندازه گیری فضایی که می خواهیم وسایلمان را در آن قرار دهیم استفاده می کنیم (مثلاً ارتفاع و عرض پرده ها، مبلمان جدید و غیره).

7- آمار

اگر آمار نبود، سازمان هایی مانند آژانس های دولتی نمی توانستند نیازهای مردم خود را اندازه گیری کنند و مشکلات آنها را برطرف کنند. اگر ریاضی نبود، شرکت های بازاریابی نمی دانستند مشتریانشان چه نیازها و خواسته هایی دارند و یا اینکه چگونه می توانند آنها را به خرید محصولات خود ترغیب کنند. شرکتها به کمک آمار و ارقام قادر به درک راههایی هستند که می تواند بر مخاطبانشان تأثیر داشته باشد.

8- طراحی

تمام زیرساخت هایی که مشاهده می کنیم و در همه جا از آنها استفاده می کنیم، از ریاضی استفاده می کنند- از فروشگاه های مواد غذایی که هر روز از کنار آنها گذر می کنید، تا ساختمانی که در آن کار می کنید و تابلوهای تبلیغاتی که از داخل اتومبیل یا مترو مشاهده می کنید – همه و همه از ریاضی استفاده می کنند- هم برای اطمینان از اینکه شگفت آور به نظر می رسند و هم برای اطمینان از اینکه آیا استحکام و ایمنی لازم را دارند.

9- خرید

به طور ناخودآگاه، وقتی مشغول محاسبه میزان پس انداز خود در هر خرید تخفیف دار از فروشگاه مورد علاقه مان می شویم، از ریاضی استفاده می کنیم. وقتی در ذهن خود به این فکر می کنید که خرید کدام محصول مقرون به صرفه است در حال استفاده از ریاضیات هستید.

10- مسافرت

هر بار که به خارج از کشور سفر می کنید، نیاز به تبدیل ارز دارید. علاوه بر آن مدام سعی می کنید هزینه ها را با کشور خود مقایسه کنید، بنابراین از ریاضی استفاده می کنید. یکی دیگر از کاربردهای ریاضی در سفر تخمین مسافت ها است.

11- تجارت

ریاضی نه تنها در فروش و بازاریابی کاربرد دارد، بلکه در عملکرد کلی یک تجارت نیز دخیل است. برای مثال شما به کمک ریاضی برآورد می کنید که آیا هزینه های شرکت و حقوق کارمندان را در خواهید آورد یا نه!

12- بودجه بندی

ما به کمک ریاضی می توانیم مبلغ مشخصی که در هر روز هزینه می کنیم را تعیین کنیم. اگر ریاضی نبود، ما نمی توانستیم برآورد کنیم که چقدر برای حمل و نقل، غذا و موارد دیگر هزینه می کنیم.

13- مدیریت زمان

ما همچنین برای اینکه بتوانیم از زندگی روزمره خود به طور مؤثر استفاده کنیم از ریاضی کمک می گیریم. از طریق مدیریت زمان مؤثر است که می توانیم پربازده باشیم و بسیاری از کارها را در عرض 24 ساعت به پایان برسانیم.

14- تفکر انتقادی

از لحظه بیدار شدن از خواب، از تفکر انتقادی خود برای برنامه ریزی اینکه روزمان چطور باید طی شود استفاده می کنیم، یکی دیگر از کاربردهای ریاضی در تصمیم گیری های مهم زندگی است، این تصمیم گیری ها ممکن است با کار، حرفه یا مسائل خانوادگی مرتبط باشند.

15- استراحت

حتی وقتی استراحت می کنیم هم از ریاضی استفاده می کنیم. چه متوجه آن باشیم و چه نباشیم، فعالیت هایی مانند رفتن به استخر، کتاب خواندن یا گذراندن یک روز تعطیل در خواب نیز نیاز به محاسبات دارند. ما همیشه بیشتر از آنچه که متوجه آن هستیم در ذهن خود به کمیت ها و اعداد فکر می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.