چرا بچه من تنبل است؟ 11 دلیل علمی پنهان

یک پسربچه در حال خوابیدن موقع غذا

والدین اغلب از خود می پرسند: “چرا کودک من تنبل است؟” حقیقت این است که بیشتر بچه های تنبل واقعا تنبل نیستند. ممکن است دلایل پنهان زیادی برای تنبلی ظاهری فرزند شما وجود داشته باشد.

 

دریابید که چرا کودک شما تنبل است

مردم اغلب به بچه‌های بی‌انگیزه برچسب «تنبل» می‌دهند، که به این معنی است که ناتوانی آنها در مطالعه یا انجام کارهای مدرسه یک نقص شخصیتی است.

بسیاری از دلایل تنبلی فرزند شما رایج است، اما کمتر شناخته شده است. دلایل جسمی و روانی هر دو می تواند به این مشکل کمک کند. اولین قدم برای پرداختن به این مشکل این است که مشخص کنیم “تنبلی” از کجا می آید.

 

چرا بچه من تنبل است

اغلب اوقات، آنچه در بیرون شبیه تنبلی به نظر می رسد ممکن است در واقع کمبود انرژی در درون باشد. علاوه بر خستگی جسمی، کودکان تنبل ممکن است بی حوصله، دلسرد و بی انگیزه باشند.

در اینجا 11 علت شایع و در عین حال پنهان ظاهر “کودک تنبل” آورده شده است.

 

 

1. ناتوانی های یادگیری

بسیاری از کودکان تنبل، کودکانی هستند که درک درستی ندارند و در سکوت با ناتوانی های یادگیری ناشناخته خود سروکار دارند.

 

مطالعه ای که توسط دانشگاه فناوری کوئینزلند در استرالیا انجام شد، 20 کودک 7 تا 10 ساله را که توسط والدین و معلمان خود تنبل تلقی می شدند مورد ارزیابی قرار داد. بررسی های دقیق نشان داد که 17 کودک از 20 کودک از طیفی از مشکلات یادگیری و مشکلات قابل توجه رنج می بردند.

 

مشکلات یادگیری باعث شد که آنها نسبت به یادگیری بی علاقه شوند و انگیزه خود را از دست بدهند. والدین و معلمان فکر می کردند که این بچه ها تنبل هستند و نیازهای ویژه آنها را نمی شناسند.

 

2. ADHD (اختلال بیش فعالی با کمبود توجه)

ADHD یکی از شایع ترین اختلالات عصبی رشدی است. کودکان مبتلا به علائم ADHD یا ADHD در تمرکز مشکل دارند. علائم بی توجهی درمان نشده می تواند بر توانایی و انگیزه کودک برای یادگیری تأثیر بگذارد.

ADHD سه زیرگروه دارد:

 

عمدتا بیش فعال

عمدتاً بی توجه

ترکیبی

 

اگرچه کودکان با هر یک از این زیرگروه ها مشکل تمرکز دارند، کودکان عمدتاً بی توجه به ندرت مشکلات رفتاری را نشان می دهند که منجر به تشخیص می شود. بنابراین، این کودکان اغلب در دوران کودکی تشخیص داده نمی شوند.

ADHD نیز در دختران کم تشخیص داده می شود زیرا علائم برای آنها متفاوت ظاهر می شود.

علاوه بر این، کودکان می توانند علائم ADHD را بدون رعایت معیارهای تشخیص داشته باشند. همه اینها ممکن است دلایلی باشد که باعث می شود کودک بی انگیزه و تنبل به نظر برسد.

 

3. مشکل خواب

کمبود خواب باعث می شود کودک تنبل و بی انگیزه به نظر برسد. وقتی کودک در شب به خوبی استراحت نمی کند، در طول روز خسته می شود و انگیزه کمتری برای رسیدن به موضوع دارد. خواب ناکافی می تواند بر یادگیری و عملکرد تحصیلی کودک تأثیر بگذارد.

کم خوابی می تواند به دلیل دیروقت بیدار ماندن با تماشای ویدیو، بازی های ویدیویی یا چت آنلاین با دوستان باشد. علاوه بر تأخیر در زمان خواب، دستگاه های الکترونیکی نور آبی ساطع می کنند که می توانند بر کیفیت خواب کودک تأثیر بگذارند.

 

4.افسردگی

کودکانی که از افسردگی رنج می برند، انگیزه و انرژی کمتری برای انجام فعالیت دارند.

بی خوابی نیز یکی از علائم شایع افسردگی است. 90 درصد از بیماران مبتلا به افسردگی شکایت دارند که مشکلات خواب دارند. این بچه ها تنبل و بی علاقه به هر چیزی از جمله کارهای مدرسه به نظر می رسند.

 

 

5. اضطراب

اختلالات اضطرابی در بین کودکان و نوجوانان شایع است. کودکانی که از اضطراب رنج می برند انگیزه درونی کمتری دارند.

کودکان مبتلا به اضطراب تحصیلی نیز از انگیزه درونی پایین تری برای مطالعه رنج می برند.

 

6.کنترل والدین

در کنار نیازهای بیولوژیکی، خودمختاری مهم‌ترین انگیزه‌ای است که می‌تواند الهام بخش کسی برای عمل باشد. خودمختاری احساس کنترلی است که افراد نسبت به فعالیت های خود دارند. کودکانی که بدون نیروی خارجی یا فشار بیرونی به یادگیری مشغول می شوند، یادگیرندگان با انگیزه تری هستند. کسانی که ارزش یادگیری را به طور کامل می پذیرند، بیشتر انگیزه دارند.

کنترل والدین باعث تضعیف روحیه دانش‌آموزانی می‌شود که باید بدون توجه به اینکه بخواهند مطالعه کنند. این والدین انگیزه فرزندان خود را برای یادگیری کاهش می دهند و دانش آموزان بی انگیزه را تنبل جلوه می دهند.

 

7. تیرگی روابط والدین و فرزند

یک رابطه صمیمی، گرم و حمایتی والدین و فرزند می تواند انگیزه یادگیری برای کودکان باشد. از طرف دیگر، یک رابطه تیره و تار می تواند برای کودک استرس ایجاد کند و باعث شود که او احساس بی انگیزگی کند.

 

 

8. فقدان صلاحیت

افراد نمی توانند برای شرکت در فعالیت هایی که گمان می کنند هرگز نمی توانند بر آنها مسلط شوند انگیزه داشته باشند. کودکانی که در درس های مدرسه مهارت ندارند یا باور ندارند می توانند در درس های مدرسه تسلط پیدا کنند، انگیزه ای برای مطالعه ندارند.

 

 

9. استرس

استرس یک عامل بی انگیزه اصلی است. وقتی تحت استرس هستیم، سطح دوپامین در مغز کاهش می یابد و این باعث می شود که ما برای انجام هر کاری بی انگیزه شویم.

دلایل مختلفی برای استرس وجود دارد، به عنوان مثال. مرگ ناگهانی در خانواده، بلای طبیعی، جدایی والدین، دعوای والدین، نقل مکان به شهر جدید، مشاجره با بهترین دوست و غیره.

 

10.بدرفتاری با کودک

بدرفتاری با کودک فراتر از آزار و غفلت است. همچنین شامل پرخاشگری فیزیکی مانند ضربه زدن، سیلی زدن یا لگد زدن به کودک می باشد. بدرفتاری و بی توجهی به کودکان می تواند منجر به مشکلات عاطفی و رفتاری در کودکان شود. مسائل عاطفی و رفتاری بر شایستگی و عملکرد کودک در مدرسه تأثیر می گذارد. بدرفتاری همچنین می تواند منجر به اختلالات شناختی شود.

 

11.استفاده از مواد مخدر

سوء مصرف مواد مخدر می تواند به طور قابل توجهی بر انگیزه مغز تأثیر بگذارد. آمارها نشان می دهد که آزمایش با مواد اعتیاد آور و بروز اختلالات اعتیاد آور بیشتر در دوران نوجوانی و جوانی رخ می دهد.

 

نظرات نهایی در مورد “چرا بچه من تنبل است”

همه این دلایل می تواند منجر به استرس برای کودکان شود. اگر می‌خواهیم به بچه‌هایمان انگیزه بدهیم، باید علت پنهان بی انگیزگی آنها را شناسایی کنیم تا بتوانیم بر اساس آن عامل استرس‌زا را حذف کنیم.

منبع: گروه تحقیق و پژوهش یومینز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.