دوران کودکی و تحصیلات کاترین جانسون

جانسون کاترین کلمن، در ۲۶ آگوست ۱۹۱۸، در وایت سولفور اسپرینگز، ویرجینیا غربی متولد شد. او که کودکی درخشانی داشت و جوایزی را در زمینه اعداد دریافت کرده بود، سال‌های اول را جهشی می‌خواند و کلاس هشتم را در ۱۰ سالگی به پایان رساند. اگرچه در شهر محل زندگی آن‌ها از جایی به بعد مدرسه‌ای برای  آمریکایی‌های آفریقایی تبار نداشت، اما پدر کاترین، جاشوا، خانواده را با به جایی ۱۲۰ مایل آن طرف‌تر فرستاد. ویرجینیای غربی، جایی که آن‌ها در حالی که کاترین به دبیرستان می‌رفت، زندگی می‌کردند.

جانسون در کالج ایالتی ویرجینیا غربی (دانشگاه ایالتی ویرجینیای غربی) در انستیتوی ویرجینیا غربی ثبت نام کرد، جایی که با یک فضای کاملاً عملی در دانشکده روبرو شد. یکی از استادان این مرکز، دکتر ویلیام دبلیو شیفلین کلایتور، سومین آمریکایی آفریقایی تباری بود که دکترای خود را در ریاضیات کسب کرده و مصمم بود جانسون را برای تبدیل شدن به یک ریاضیدان آماده کند. کاترین جانسون در سن ۱۸ سالگی در رشته ریاضیات و زبان فرانسه فارغ التحصیل شد.

کار در ناسا کاترین جانسون

در سال ۱۹۵۸، پس از تغییر فرم NACA به اداره ملی هوانوردی و فضا (ناسا)، جانسون در میان افرادی بود که به تعیین نحوه سفر انسان به فضا و بازگشت او، مسئول شدند. سال بعد، کاترین جانسون دوباره با افسر نیروی دریایی و ارتش، جیمز آ. جانسون، ازدواج کرد. برای جانسون، محاسبه پرواز فضایی به اصول هندسه رسید. محاسبات مربوط به محل پایین آمدن کپسولی که به فضا می‌رفت، بر عهده کاترین جانسون بود. در نتیجه، وظیفه ترسیم مسیر سفر آلن شپارد به فضا در سال ۱۹۶۱، که اولین بار در تاریخ آمریکا اتفاق افتاد، بر دوش او قرار گرفت.

چالش بعدی، اعزام مردی به مدار زمین بود. این کار شامل محاسبات دشوارتر، برای محاسبه جاذبه اجرام آسمانی بود و در آن زمان، ناسا استفاده از رایانه‌ای الکترونیکی را آغاز کرده بود. با این حال، این کار کامل انجام نشد تا اینکه جانسون برای بررسی کار ماشین آلات احضار شد، و این کار باعث شد جان گلن در سال ۱۹۶۲ به مدار موفقیت آمیز برسد.در حالی که کار رایانه‌های الکترونیکی در ناسا اهمیت بیشتری پیدا می‌کرد، جانسون برای دقت بی دریغ خود بسیار ارزشمند باقی ماند.

او محاسبات را برای سفر تاریخی ۱۹۶۹ آپولو ۱۱ به ماه انجام داد و سال بعد، هنگامی که آپولو ۱۳ در فضا دچار نقص عملکرد شد، کمک‌های او به اقدامات احتمالی، برای اطمینان از بازگشت ایمن آن کمک کرد. جانسون همچنان به عنوان یک دارایی کلیدی برای ناسا خدمت کرد و به توسعه برنامه شاتل فضایی تا زمان بازنشستگی در سال ۱۹۸۶، کمک کرد.

 

جوایز و میراث کاترین جانسون

جانسون به دلیل کار پیشگامانه خود، با مجموعه‌ای از جوایز مورد تقدیر قرار گرفت. از جمله آن‌ها می‌توان به جایزه تیم فضایی و عملیاتی ناسا (Orbiter) در سال ۱۹۶۷، و تعیین انجمن فنی ملی به عنوان ریاضیدان سال ۱۹۹۷، اشاره کرد. علاوه بر این، او مدارک افتخاری را از SUNY Farmingdale، کالج Capitol مریلند، دانشگاه Old Dominion ویرجینیا ، و دانشگاه ویرجینیای غربی کسب کرد. در نوامبر ۲۰۱۵، باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا، مدال آزادی ریاست جمهوری را به جانسون اهدا کرد. کتاب مارگوت لی شترلی در سال ۲۰۱۶، چهره های پنهان، از داستان زندگی کاترین جانسون الهام گرفته است. این فیلم همچنین به یک فیلم بلند نامزد اسکار، با بازیگر تاراجی پی. هنسون، در نقش بازیگر نقش جانسون تبدیل شد.

یک سال بعد، در سپتامبر ۲۰۱۷، جانسون ۹۹ ساله با تقدیم یک ساختمان تحقیقاتی جدید که به نام او نامگذاری شده است، مرکز تحقیق محاسباتی “Katherine G. Johnson”، توسط ناسا مورد تقدیر قرار گرفت. وقتی از جانسون خواسته شد که به کارمندانی که جای او را در ناسا می‌گیرند و در ساختمان جدیدی که به نام اوست، کار می‌کنند، مشاوره بدهد، جانسون به سادگی گفت: “کاری را که می‌کنی دوست داشته باش و بعد بهترین تلاش خود را خواهی کرد.”

 

کاترین جانسون در ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۰، زمانی که ۱۰۱ سال سن داشت، درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.