فرزند پروری

برای اینکه یک والد مثبت باشید لازم است نحوه نگرشتان را نسبت به زندگی و نقشتان به عنوان پدر و مادر مثبت کنید. 

فرزند پروری

قتی قوانینی را برای فرزندانتان مشخص می کنید و آنها گاهی با بی توجهی از اطلاعات از قوانین سر باز می زنند، هر چقدر تلاش می کنید باز هم نمی توانید مثبت باشید و ناخودآگاه واکنش منفی از خود نشان می دهید اما خوب است بدانید مطالعات نشان می دهد والدگری مثبت باعث سلامت جسمی و روانی کودکان خواهدشد. والدگری مثبت به معنای کنترل ذهن، احساس و رفتارهایتان است تا بتوانید فرزندانی قوی و با اعتماد به نفس تربیت کنید.

به خودتان رجوع کنید

به جای اینکه مدام به فرزندتان گوشزد کنید که کاری را انجام ندهد او را تشویق به انجام کارهایی کنید که باید انجام دهد. برای مثال به جای گفتن جمله:«اسباب بازی برادرت را پنهانی برندار»، می توانید بگویید:«مودبانه از برادرت اجازه بگیر که آیا می توانی با اسباب بازی اش بازی کنی؟».

به فرزندتان قدرت دهید. کودکان در سن 2 سالگی قادرند اتاق به هم ریخته خود را تمیز کنند. حداقل در جابجایی اسباب بازی ها. برای اینکه به آنها اعتماد به نفس و قدرت دهید اجازه بدهید گاهی به تنهایی تصمیم بگیرند. وقتی آنها بیاموزند در کارهای کوچک تصمیم گیری کنند به تدریج یاد می گیرند باید به تنهایی مسئولیت تصمیم هایی که انتخاب کرده اند را برعهده بگیرند. به جای اینکه به فرزندتان بگویید که قبل از خوابش شیر بخورد برایش چند گزینه بگذارید؛ اینکه شیر را در فنجان یا لیوان می خورد یا با کمی شکلات آن را می خورد یا به تنهایی. اجازه دهید فرزندتان خودش انتخاب کند.

به فرزندتان باور داشته باشید

وقتی از فرزندتان می خواهید با سلیقه و انتخاب خود کتابی را برای قصه شبانگاهی انتخاب کند، از انتخابش قدردانی و به او تاکید کنید که از انتخاب آن کتاب بسیار راضی هستید. این کار اعتماد به نفس فرزندتان را تقویت خواهدکرد.

فرزند پروری

عشق بدون مرز

کودکان نیاز دارند والدین آنها را همان طور که هستند دوست داشته باشند حتی اگر گاهی مرتکب اشتباهی شدند. این اطمینان و امنیت خاطر را به فرزند تان بدهید که در همه شرایط او را دوست دارید. اگر می خواهید یک والد مثبت باشید هرگز به فرزند تان نگویید که او «بد» است بلکه ناراحتی خود را از رفتاری که از او سرزده نشان دهید.

تغذیه مثبت

برای والدگری مثبت باید به فرزند تان مواد غذایی سالم و پرانرژی بدهید. میوه، سبزیجات، پروتئین و انواع مغزها را در اختیار فرزندتان قرار دهید و حتی الامکان خوردنی های حاوی شکر را از دسترس او دور نگه دارید.

پدر و مادری فعال باشید

به صورت مرتب از دوستان فرزند تان و والدین آنها باخبر باشید و سعی کنید آنها را بهتر بشناسید. به فرزند تان بفهمانید که هر زمان که او به کمک نیاز داشت شما حاضر هستید.اگر مرتکب خطایی شد دلیل اشتباهش را به او گوشزد کنید و سپس از او بخواهید به اتاقش برود و در مورد اشتباهی که مرتکب شده فکر کند. در غیر این صورت فرزند تان را با دنیایی از سوال در اتاقش تنها گذاشته اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.