استرس

نشانه های استرس چیست؟

– تپش قلب

– حمله شدید احساسات

– تنهایی

– تنفس سریع یا به نفس نفس افتادن

– افکار مضطرب

– بدخلقی، تحریک پذیری یا عصبانیت

– حالت تهوع

– سرگیجه

– اسهال یا یبوست

– ناراحتی

– حمله شدید احساسات

– تنهایی

– مقایسه یکی از علل اصلی استرس برای انسان است.

 

نشانه های اضطراب چیست؟

هنگامی که فردی مضطرب است، امکان دارد نشانه های زیر را داشته باشد:

– تپش قلب

– تنفس سریع

– عصبی بودن

– تنش

– تعریق

– بی قراری

– حس ناراحتی یا ترس

– اسهال یا یبوست

 

فرق استرس و اضطراب:

منبع استرس و اضطراب

مهمترین تفاوت بین استرس و اضطراب این است که استرس علت مشخصی دارد. ولی علت مشخصی برای اضطراب نداریم. زمانی که فردی می‌گوید دچار نگرانی است و این نگرانی و ترس علت مشخصی دارد که شخص به آن آگاه است؛ می‌گوییم که او دچار اختلال استرس شده است.

استرس سریع از بین می رود اما اضطراب اغلب دوام بیشتری دارد

در استرس وقتی عامل ناخوشایند به وسیله دکتر مشاور برای شخص رفع می شود ، استرس هم از بین می رود ولی اضطراب اغلب دوام بیشتری نسبت به استرس دارد و شخصی که دچار آن شده اگر دارای نوع عمیق آن باشد از حملات اضطرابی یا پانیک رنج می برد.

 

بعضی از شایع ترین شیوه هایی که برای درمان و البته بهتر بگوییم برای کنترل استرس پیشنهاد می‌شوند، عبارت هستند از:

نفس آرام کشیدن

تنها بهترین کاری که می‌توانید موقع استرس انجام دهید این است که آرام نفس بکشید. برای اینکه در زمان فشار و استرس به خوبی بتوانید این کار را انجام دهید، باید در زمان آرامش، نفس عمیق کشیدن را تمرین کنید.

 

آرام کردن ذهن

اکنون اپلیکیشن های بسیاری برای آرام کردن ذهن و کنترل و درمان استرس به وجود آمده اند. ولی پیشنهاد ما به شما برای آرام نگه‌داشتن ذهن، دور شدن برای یک مدت زمان معلوم در روز از فضای دیجیتال است. بهتر است که چند ساعتی را بدون تلفن همراه گذرانده و به طبیعت بروید. پیاده‌روی، معجزه میکند.

 

ورزش روزانه 

ورزش روزانه نه فقط برای درمان استرس و اضطراب، بلکه برای پیشگیری از ابتلا به آن‌ها روی کرد مفیدی است. مواد شیمیایی که در هنگام ورزش در بدن شما تولید می‌شوند، واکنش بدن و ذهن شما را در شرایط دشوار کنترل می‌کنند.

کنترل و درمان اضطراب

تمرینات تنفسی

تنفس درست در موقعی که شخص دچار اضطراب و استرس می شود می تواند کمک خیلی مناسبی برای افرادی باشد که از حملات پانیک رنج می برند . این نوع تنفس که تنفس دیافراگمی هم نام دارد در جلسه مشاوره با مراجعی که دچار حملات اضطراب می باشد تمرین می شود.

 

معاشرت با اشخاص آرام 

این واقعیتی غیر قابل انکار می باشد که معاشرت با کسانی که پر هیاهو و شلوغ هستند آرامش را می کاهد.  بهترین روانشناس برای افرادی که احتیاج به درمان اختلال اضطرابی هستند همواره نزیکی با اشخاص و جاهای آرام را تجویز می کند.

 

تغییر سبک زندگی

پیش از اینکه آغاز به استفاده از دارو کنید می‌توانید تغییراتی در زندگی روزانه خود به وجود آورده و نتیجه آن را ببینید. ورزش روزانه، خواب مناسب، تغذیه سالم و خودداری از کافئین و الکل همگی داروهای خانگی هستند که می توانند نشانه های اضطراب را کاهش دهند.

 

دارو درمانی

یکی از روش های شایع برای کسانی که نمی توانند شرایط خود را عوض کنند مراجعه به روانپزشک و استفاده از داروهای ضد اضطراب و آرام بخش می باشد . بهترین مراکز روانشناسی همیشه روانشناس با دکتر روانپزشک ارتیاط نزدیکی دارد و کسانی که دچار اختلالات اضطرابی هستند در کنار آموزش عملی کنترل اضطراب می توانند از تجویز دارویی هم استفاده کنند.

 

روان درمانی

گفتاردرمانی در کمک به اشخاص برای شناسایی، پردازش و کنار آمدن با عوامل اضطرابی مفید است. درمان رفتاری شناختی (CBT) یک درمان کوتاه مدت بسیار مفید است که به اشخاص کمک می کند مهارت های خاصی را برای هدف قرار دادن عوامل اضطرابی به خصوص خود بیاموزند.

منبع : گروه روان شناسی بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.