تدریس ریاضی بصورت فوق العاده موثر (دوره مربیگری)

تدریس ریاضییک معلم خوب در نحوه تدریس ریاضی به دانش آموزان و احساس آنها نسبت به یادگیری تفاوت ایجاد می کند.

هنگامی که ریاضی ابتدایی را تدریس می کنید، فرصت فوق العاده ای دارید که نه تنها به دانش آموزان خود مفاهیم پایه ای را بیاموزید که در طول تحصیل از آنها استفاده خواهند کرد، بلکه از ابتدا عشق به ریاضی را القا کنید.

برای یافتن بهترین راه ها برای ایجاد درس های ریاضی موثر و جذاب در کلاس ابتدایی خود به خواندن ادامه دهید!

10 راهکار برای تدریس ریاضی موثر به دانش آموزان دبستانی

دانش آموزان شما احتمالاً سطوح مختلفی از علاقه و توانایی در کلاس ریاضی دارند. به منظور برآورده کردن نیازهای مختلف آنها، باید انعطاف پذیر باشید و درک کنید که آنها چگونه به بهترین شکل یاد می گیرند.

از این فعالیت‌ها برای کمک به دانش‌آموزان جوان خود برای توسعه مهارت‌های حل مسئله، درک مفاهیم انتزاعی و تشویق در کلاس خود استفاده کنید.

1. از روش های یادگیری عملی برای تدریس ریاضی استفاده کنید

کاربرگ ها را کنار بگذارید و از تخته سیاه فاصله بگیرید . این روش های تدریس عملی برای اطمینان از شرکت فعال هر دانش آموز در درس شما طراحی شده اند!

برخی از فعالیت های حرکتی مورد علاقه ما عبارتند از:

ژئوبرد برای یادگیری در مورد اشکال و انجام فعالیت های هندسی سرگرم کننده

یک مارکت بازی که در آن دانش آموزان می توانند مهارت های خود را تمرین کنند و برنامه آموزشی بخرند. مثلا کافه بازار.

فعالیت های یادگیری مبتنی بر بازی مانند بلوک های اعداد، خمیر بازی و سایر ایستگاه های ریاضی

تاس ریز، که در آن دانش آموزان از اعدادی که می ریزند برای یادگیری در مورد ارزش مکانی استفاده می کنند و عددی بزرگتر، کوچکتر یا مساوی با عدد روی تخته ایجاد می کنند.

مهم نیست که چه چیزی را تدریس می کنید، یک فعالیت یادگیری عملی برای آن وجود دارد. سعی کنید از پایه ده بلوک، لگو یا حتی خمیر بازی استفاده کنید تا به دانش‌آموزان در درک مفاهیم انتزاعی ریاضی و توسعه حس اعداد کمک کنید.

2. ترکیب تصاویر

برای برخی از دانش آموزان، دیدن، باور کردن است. بازنمایی تصویری از ایده های جدید می تواند به آنها کمک کند تا درک عمیق خود را توسعه دهند و حتی از بخش متفاوتی از مغز خود استفاده کنند!

نمودارهای لنگر در سراسر کلاس می تواند به دانش آموزان کمک کند تا اصول یک واحد جدید را درک کنند، در حالی که دیوارهای کلمات می توانند به ایجاد مهارت های واژگانی کمک کنند.

مفاهیمی مانند ضرب و تقسیم طولانی را با دکمه ها، بلوک ها یا سایر موارد کوچک توضیح دهید.

3. بازی های ریاضی را در تدریس ریاضی ادغام کنید

هر بچه ای دوست دارد بازی کند، بنابراین این قدرت را با بازی های ریاضی مهار کنید! بازی‌های کلاسی راهی عالی برای جذب دانش‌آموزان و دادن تجربه یادگیری فعال به آنهاست.

برخی از بازی های ریاضی مورد علاقه ما عبارتند از:

101 و خارج – دانش‌آموزان دو تاس می‌ریزند، سپس اعداد را ضرب یا اضافه می‌کنند تا به عدد 101 نزدیک شوند، بدون اینکه پشت سر بگذارند. دانش آموزان می توانند رقابت کنند و تفکر استراتژیک خود را تمرین کنند.

جنگ – این بازی با ورق کلاسیک راهی عالی برای تمرین ضرب، قواعد توان، تفریق یا جمع است. بازیکنان دو کارت می کشند و آنها را ترکیب می کنند تا مجموع حریف خود را شکست دهند.

قلاب ریاضی – با گچ یا نوار نقاب بر روی زمین یک ماشین حساب بکشید. دانش‌آموزان را به چالش بکشید تا با پرش روی مربع‌های سمت راست، معادلاتی بسازند که برابر با یک عدد معین باشد.

4. مفاهیم ریاضی را به زندگی روزمره متصل کنید

آیا هرگز قرار است از ریاضی در زندگی واقعی استفاده کنیم؟

بله!

دانش آموزان را با تمام روش هایی که ریاضی در زندگی واقعی قابل استفاده است آشنا کنید:

مشکلات کلمه ای که زندگی و علایق منحصر به فرد دانش آموزان شما را منعکس می کند

پروژه های یادگیری خدمات، که در آن خدمات اجتماعی با یادگیری کلاس درس ارتباط برقرار می کند

یادگیری مبتنی بر پروژه، که در آن دانش‌آموزان می‌توانند علایق و مشکل خاصی را تا پایان آن دنبال کنند

وب‌سایت‌هایی مانند Get the Math همچنین به دانش‌آموزان راه‌های بیشتری برای دیدن ریاضیات در عمل و آزمایش برای خودشان می‌دهند.

5. به دانش آموزان اجازه دهید تا استدلال خود را توضیح دهند

وقتی دانش آموزان فرصتی برای توضیح دلیل پشت راه حل خود دارند، انتقادی فکر می کنند. به جای اینکه فقط یک فرمول را وارد کنید یا با چند کلمه پاسخ دهید، دانش‌آموزان را تشویق کنید تا درباره مسائل ریاضی عمیق‌تر فکر کنند و تئوری پشت آن‌ها را درک کنند.

برای کمک به دانش‌آموزان در حل مسائل و توضیح نحوه انجام آن، از صحبت‌های اعداد در کلاس درس خود استفاده کنید. استراتژی های مختلف را ضبط کنید و به دانش آموزان نشان دهید که بیش از یک راه برای رسیدن به پاسخ وجود دارد!

ژورنال ریاضی همچنین می تواند به دانش آموزان فضایی بدهد تا نحوه حل مسائل کلمه را یادداشت کنند. آنها می توانند از شما سؤال بپرسند و واژگان مرتبط را برای درک همه جانبه تعریف کنند!

6. بازخورد و جهت دهی مکرر بدهید

یادگیری دانش آموز یک سفر است و شما راهنما هستید.

وقتی دانش‌آموزان یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند، بازخورد درباره آنچه که درست انجام می‌دهند و جایی که می‌توانند پیشرفت کنند برای کمک به رشد ذهنیت آنها بسیار مهم است.

جدای از کنفرانس‌های سنتی والدین و معلمان، هدایت کلاس درس و بازخورد می‌تواند از طریق:

روبریک های خوش ساختی که به وضوح اهداف و انتظارات یک پروژه را مشخص می کند

کنفرانس های دانش آموزی، که در آن دانش آموزان نظرات خود را در مورد کارشان ارائه می دهند و اهداف را با والدین و معلمان مورد بحث قرار می دهند

استراتژی‌های یادگیری شخصی‌سازی شده برای کمک به دانش‌آموزان برای رفع نیازهای یادگیری خود قبل از اینکه به مسائل بزرگ‌تری تبدیل شوند

7. پاداش پیشرفت

تسلط بر ضرب یا خواندن ساعت برای بچه‌ها کار بزرگی است  پس چرا از فرصت کمی برای جشن گرفتن استفاده نکنید؟

در پایان یک آزمون بزرگ، واحد یا پروژه، لحظه ای را برای جشن گرفتن تمام دستاوردهای دانش آموزان اختصاص دهید. فضایی در اختیار دانش آموزان قرار دهید تا محصولات نهایی خود را با کلاس به اشتراک بگذارند.

جشن های دانش آموزی می تواند به شما کمک کند تا ریاضیات و سایر مهارت ها را نیز در جشن خود بگنجانید!

8. دروس را شخصی کنید

یادگیری شخصی، درس ها را با نیازها و توانایی های منحصر به فرد هر دانش آموز تطبیق می دهد. این به دانش آموزان کنترل یادگیری خود را می دهد و می تواند به تمایز آنچه دانش آموزان تمرین می کنند کمک کند.

یک مدرسه میدل‌تاون، نیویورک یک برنامه یادگیری شخصی را اجرا کرد که از دانش‌آموزان می‌خواست تا در تعیین اهداف خود در کلاس درس کمک کنند. این مدرسه شاهد افزایش 67 درصدی در پیشرفت ریاضی در طی چهار سال بود.

برخی از استراتژی های رایج یادگیری شخصی عبارتند از:

یادگیری مبتنی بر پرس و جو، که در آن دانش آموزان یک سوال باز را بررسی می کنند تا نتیجه گیری کنند.

ابزارهای Edtech مانند Prodigy Math Game، یک پلتفرم ریاضی تطبیقی ​​که یادگیری را با شکاف‌ها و نقاط قوت مهارت هر دانش‌آموز تنظیم می‌کند.

لیست های پخش یادگیری شخصی سازی شده که به دانش آموزان اجازه می دهد در فعالیت های مختلف بچرخند. هر فعالیت دارای یک ارزش امتیاز مشخص است، بنابراین دانش آموزان باید نقاط بازرسی یادگیری را پشت سر بگذارند و برای نشان دادن تسلط به امتیاز کلی برسند.

9.تشویق به کار گروهی

وقتی دانش آموزان با هم کار می کنند، از یکدیگر نیز یاد می گیرند. راهبردهای زیادی برای کمک به آسان کردن کار گروهی در کلاس شما وجود دارد، از جمله:

یادگیری مبتنی بر بحث – دانش آموزان در مورد یک مشکل یا پاسخ به یک سوال بحث می کنند.

یادگیری مشارکتی – دانش آموزان روی یک کار مشترک کار می کنند و همان اقدامات را برای تقویت عملکرد گروه انجام می دهند.

10.اجازه دهید درس ها بر روی یکدیگر ساخته شوند

در کلاس ریاضی، مفاهیم مستقل از یکدیگر وجود ندارند – آنها تمایل دارند در کنار هم قرار گیرند. 

90 درصد از مطالعات یادگیری تسلط نتایج مثبتی را مشاهده کرده‌اند، که نشان می‌دهد دانش‌آموزان زمانی که با سرعت خودشان یاد می‌گیرند می‌توانند دستاوردهای بیشتری کسب کنند.

از پیش تدریس برای حداکثر تأثیر و اثربخشی استفاده کنید، یا دانش پیشینه مربوطه را در صورت ظهور پوشش دهید. وقتی دانش‌آموزان به همه چیزهایی که باید بدانند مجهز شوند، به احتمال زیاد نگرش مثبتی نسبت به ریاضیات دارند!

چگونه به عنوان معلم ریاضی دبستان موفقیت دانش آموز را تقویت کنیم؟

به عنوان یک معلم ابتدایی، شما می خواهید همه دانش آموزان خود موفق شوند و نگرش مثبتی نسبت به ریاضی ایجاد کنند.

در حالی که هر دانش آموز متفاوت است، در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید اعتماد به نفس ریاضی و پیشرفت دانش آموزان را در کلاس خود تقویت کنید:

سبک های مختلف یادگیری را درک کنید

کلامی، شنوایی، حرکتی، اجتماعی – هر دانش آموزی منحصر به فرد است و به روشی متفاوت یاد می گیرد. چه موادی که استفاده می‌کنید و چه راهبردهای مطالعه‌ای که به دانش‌آموزان آموزش می‌دهید، حتماً راهبردهای آموزشی را برای تدریس ریاضی پیدا کنید که سبک‌های یادگیری متفاوتی را در بر می‌گیرد.

برای درک اینکه دانش‌آموزان چگونه بهتر یاد می‌گیرند، یک نظرسنجی سریع ارسال کنید، از والدین در طول کنفرانس‌های والدین و معلمان بپرسید یا کمی کلاس درس را مشاهده کنید. ترکیبی از کار انفرادی، زوجی و گروهی نیز می تواند به هر دانش آموزی کمک کند تا به روش خود موفق شود.

تفکر ریاضی و حل مسئله را تشویق کنید

برای دانش آموزان آسان است که در به خاطر سپردن حقایق و یادگیری فرمول ها غرق شوند. و این مهم است! اما همانطور که دانش‌آموزان یاد می‌گیرند، مطمئن شوید که چرا پشت عملیات ریاضی را توضیح می‌دهید، نه فقط چه چیزی را.

زمانی را برای صحبت کردن در مورد مشکلات در کلاس ایجاد کنید و به دنبال راه هایی باشید تا آنچه را که آموزش می دهید در زندگی روزمره به کار ببرید.

انگیزه تلاش

مانند همه ما، دانش‌آموزان گاهی اوقات برای ادامه کار در زمانی که شرایط سخت است، به کمی انگیزه نیاز دارند.

پاداش‌های کوچک می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند متمرکز و روی کار باقی بمانند. به علاوه، آنها راه بسیار خوبی برای سرگرم کردن کلاس ریاضی هستند!

پیروزی ها را جشن بگیرید

هنگامی که دانش آموزان را تشویق کردید تا بهترین تلاش خود را بکنند، فراموش نکنید که دستاوردهای آنها را جشن بگیرید.

پاداش برای رفتار خوب یا موفقیت استثنایی باعث می شود دانش آموزان انگیزه یادگیری داشته باشند. زحمات آنها را بشناسید و:

دانش آموزان را صمیمانه و اغلب تحسین کنید

از دانش آموزان بخواهید تشخیص دهند که چه چیزی را در مورد همسالان خود بیشتر دوست دارند

دوره را به طور منظم درست کنید

هر کاری که تلاش می کنید فوراً جواب نمی دهد. شاید دانش‌آموزان تکنیک‌های آموزشی ریاضی خاصی را نپذیرند یا ترجیح دهند مهارت‌های ریاضی خود را به شیوه‌ای متفاوت نشان دهند.

خود را به چالش بکشید تا نگاهی صادقانه به استراتژی های تدریس خود بیندازید و اینکه آیا آنها کار می کنند یا خیر. اگر گیر کرده اید، از یک همکار مورد اعتماد برای بازخورد بخواهید.

مسئله آموزش ریاضی ابتدایی

 به‌عنوان یک معلم، گاهی اوقات برای کمک به دانش‌آموزان در درک ایده‌های ریاضی مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم یا اعشار برای اولین بار به حال خود رها می‌شوید.

به عنوان یک معلم، بهترین راه برای اطمینان از موفقیت درازمدت این است که درک مفهومی را به اندازه دانش محتوا ارتقا دهید و از ترکیبی از تکنیک ها در آموزش خود استفاده کنید.

دانش آموزان خود را در مورد آموزش ریاضی هیجان زده کنید

منابع و تکنیک‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند ریاضی را برای هر دانش‌آموزی سرگرم‌کننده کنید، صرف نظر از اینکه آنها نسبت به کلاس ریاضی چه احساسی دارند.

در حین تدریس ریاضی، استراتژی ها و راه های جدیدی را برای یادگیری دانش آموزان امتحان کنید. در صورت لزوم تنظیم کنید، یک نگرش مثبت را الگو برداری کنید و به زودی خواهید دید که دانش آموزان شما چه کارهایی می توانند انجام دهند!

آکادمی پرروش هوش آریا (ریاضیات آسان) دارای 20 سال سابقه آموزشی  در زمینه درس ریاضی است که این درس را تبدیل به بازی و ماجراجویی می کند. دانش‌آموزان دنیای جدید را کشف می‌کنند، ماموریت‌ها را کامل می‌کنند همه اینها در حین پاسخ دادن به سؤالات ریاضی مطابق با برنامه درسی مربیان ارشد است. همانطور که آنها بازی می کنند، از اقلام خود برای یادگیری استفاده کنید. ما از مربیان و معلمان دلسوز و کوشا دعوت میکنیم پس از گذراندن دوره مربیگری ریاضیات آسان، زیر نظر نماینده شهرستان مربوطه به فعالیت بپردازند.

منبع: تیم تولید محتوای یومینز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.