برترین دانشگاه‌های اسپانیا را بشناسید

دانشگاه اسپانیا

نظام رتبه‌بندی “کیواس” (QS) دانشگاه‌های جهان را برای سال ۲۰۲۳ میلادی رتبه‌بندی کرد که بر این اساس دانشگاه‌های اسپانیا نیز رتبه‌بندی شدند.

به گزارش ایسنا، این رتبه‌بندی برای سال ۲۰۲۳ میلادی بر اساس ۸ شاخص است که امسال شامل تقریبا ۱۵۰۰ مؤسسه آموزش عالی و دانشگاه از سراسر جهان می‌شود.

بالاترین جایگاه‌های این رتبه‌بندی نیز مربوط به دانشگاه‌هایی از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی است.

رتبه­‌بنـدی کیو اس توسط مؤسسه “کاکارلی سیموندز” در کشور انگلستان انجام می­‌گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ به صورت مستقل دانشگاه‌های دنیا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. روش‌شناسی رتبه‌بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاهی طراحی شده است. دانشگاه‌ها توسط ۶ شاخص در قالب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین‌المللی سازی ارزیابی می‌شوند. در رتبه‌بندی جهانی کیو اس بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰درصد ، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین‌المللی با وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها بهره برده شده است.

دانشگاه‌های اسپانیا در این رتبه‌بندی عملکرد چندان مثبتی نداشتند. به نحوی‌که در میان ۱۰ دانشگاه‌ برتر اروپایی رتبه‌بندی کیواس، اسپانیا هیچ نماینده‌ای ندارد.

دانشگاه‌های این کشور به لحاظ کیفی نمی‌توانند با بسیاری از دانشگاه‌های اروپا رقابت کنند اما از نظر قدمت، اسپانیا جزء کشورهایی است که قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان را دارد.

بر این اساس، رتبه بندی کیو اس دانشگاه‌های جهان برترین دانشگاه‌های اسپانیا را رتبه بندی کرد که 5 دانشگاه برتر این لیست به شرح ذیل است:

۱- “دانشگاه خودگردان بارسلونا”(Universitat Autònoma de Barcelona)

این دانشگاهی دولتی-خودمختار در شهر بارسلونا واقع در ایالت کاتالونیا در شمال شرقی اسپانیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۸ میلادی بنا گردیده و در حال حاضر با در اختیار داشتن بیش از ۳۷ هزار دانشجو و ۳۲۰ استاد دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مهم اسپانیا محسوب می‌گردد.

دانشگاه خودگردان بارسلونا دارای حدود ۷۷ رشته در مقطع کارشناسی، ۳۲۸ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۹۰ برنامه دکتری می‌باشد.

دانشگاه بارسلونا

۲- “دانشگاه بارسلونا”(Universitat de Barcelona)

دانشگاه بارسلونا دانشگاهی دولتی واقع در شهر بارسلونا در اسپانیا است. این دانشگاه در سوم نوامبر سال ۱۴۵۰ تأسیس شده‌است و پنجمین دانشگاه قدیمی اسپانیا و جزء قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه ۷۵ رشته کارشناسی، ۳۵۳ رشته کارشناسی ارشد و هم چنین ۹۶ رشته در مقطع دکترا ارائه می‌دهد.

دانشکده‌های این دانشگاه شامل زیست شناسی، شیمی، دانشکده دندانپزشکی،‌ دانشکده اقتصاد و تجارت،‌ دانشکده آموزش،‌ دانشکده هنرهای زیبا،‌ دانشکده جغرافیا و تاریخ، دانشکده زمین شناسی، دانشکده حقوق، دانشکده ریاضیات، دانشکده پزشکی، دانشکده کتابداری، دانشکده داروسازی،‌ دانشکده فلسفه، دانشکده فیزیک، دانشکده روان شناسی، دانشکده تربیت معلم و دانشکده رسانه می‌شود.

Universidad Autónoma de Madrid

۳- “دانشگاه مستقل مادرید”(Universidad Autónoma de Madrid)

دانشگاه مستقل مادرید یک دانشگاه دولتی اسپانیایی است که در سال ۱۹۶۸، همزمان با دانشگاه‌های مستقل بارسلونا و بیلبائو، تأسیس شد.

تحقیقات ریاضی این دانشگاه جزء برترین تحقیقات در دانشگاه‌های دنیا طبقه‌بندی شده است. دانشگاه مستقل مادرید هشت دانشکده و مؤسسۀ تحقیقاتی دارد که هرکدام به دپارتمان‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و رشته‌های متنوعی را ارائه می‌دهند.

دانشکده‌های اصلی دانشگاه مستقل مادرید شامل :دانشکده فلسفه و علوم انسانی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم اقتصادی و مدیریت مالی‌، دانشکده علوم، دانشکده پزشکی، دانشکده روان‌شناسی، دانشکده فنی و مهندسی و دانشکده تربیت مدرس می‌شود.

۴- “دانشگاه کمپلوتنسه مادرید”(Complutense University of Madrid)

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، دانشگاهی عمومی با بودجه دولتی واقع در مادرید پایتخت اسپانیا است. در حال حاضر رقم دانشجویان این دانشگاه به‌طور تقریبی ۸۶ هزار نفر است.

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید از ۲۶ دانشکده در ۵ شاخه مختلف، ۳۹ مؤسسه دانشگاهی، ۷ کالج تخصصی، ۱۳ کلینیک و بیمارستان، ۱۸ مرکز تحقیقاتی و ۳۲ کتابخانه تشکیل شده‌است.

دانشگاه "پمپئو فابرا"

۵- دانشگاه “پمپئو فابرا”(Universitat Pompeu Fabra)

این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۹۰ میلادی در بارسلون اسپانیا افتتاح شد.

دانشکده‌های دانشگاه پمپئو فابرا عبارتند از دانشکده بهداشت و علوم زندگی، دانشکده اقتصاد و تجارت، دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی، دانشکده ارتباطات، دانشکده حقوق، دانشکده علوم انسانی و دانشکده ترجمه و علوم زبان می‌شود.

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.