آموزش شمارش به کودکان (معرفی 16 بازی)

 

آموزش شمارش اعداد به کودکانآموزش شمارش به کودکان همیشه برای والدین دشوار بوده اما امروز خواهید دید که آموزش دادن به کودکتان چقدر ساده است و با صحبت کردن با فرزندتان در مورد اینکه چند ماشین در خیابان است، چه تعداد هویج در بشقاب او است، یا چند فنجان روی میز است، راه های آسانی برای تبدیل اعداد به بخشی از مکالمه روزانه است.

نکاتی برای آموزش شمارش و اعداد به کودکان نوپا

 

صبور باشید.

هنگامی که شروع به آموزش همه چیز در مورد اعداد و شمارش به فرزند خود کردید، متوقف نشوید! این کار را هر روز در تمام موقعیت هایی که می توانید انجام دهید.

شما اول بشمارید

وقتی برای اولین بار به فرزندتان یاد می‌دهید که شمارش کند، انتظار نداشته باشید که فوراً این کار را انجام دهد. به سادگی خود را تحت الشعاع قرار دهید تا آنها بتوانند صدای شما را بشنوند، برای آنها سود زیادی خواهد داشت.

به آنها این فرصت را بدهید که خودشان این کار را انجام دهند.

بعد از اینکه به طور مداوم با آنها حساب کردید، مطمئن شوید که آنها اعداد را با شما تکرار می کنند.

16 فعالیت روزانه برای معرفی شمارش به کودک نوپا

 

1. تنقلات را بشمارید

اگر کودک شما عاشق تنقلات است، این یک راه عالی برای کار روی شمارش است. اگر فرزندتان ماهی قرمز، چوب شور، آدامس، کراکر و غیره می‌خواهد، از او بخواهید شمارش کند که چند عدد به او می‌دهید. از آنها بخواهید که یک عدد مشخص را از شما بخواهند و شما آن عدد را در صورت شمارش به آنها خواهید داد.

مثلا چند ماهی قرمز می خواهید؟ 5 تا خوب، اینجا 5 ماهی قرمز است. 1، 2، 3، 4، 5. 

 

2. اسباب بازی ها را بشمارید

در حین بازی از کودک بخواهید اسباب بازی هایی را که استفاده می کند بشمارد. اگر با بلوک‌ها، لگوها، عروسک‌ها و غیره بازی می‌کنند، همیشه چیزهایی وجود دارد که باید شمارش شوند!

به آنها بگویید تمام اسباب بازی های قرمز یا آبی را بیرون بیاورند و فقط آنها را بشمارند. شکل یا موارد خاصی را که باید پیدا کنند و بشمارند را مشخص کنید.

3. قدم های آنها را بشمارید

شمردن عدد با قذم زدن

همانطور که با فرزندتان از پله ها بالا می روید، از او بخواهید هر پله ای را که بالا می رود بشمارد. می‌توانید هر بار که اعداد را بالا می‌برند شروع به گفتن اعداد کنید و همانطور که شمارش را یاد می‌گیرند، مطمئن شوید که اعداد را با شما می‌گویند.

4. برچسب ها یا تمبرها را روی کاغذ بشمارید

از کودک خود بخواهید برچسب ها یا تمبرهایی را روی یک تکه کاغذ بگذارد و آنها را هنگام گذاشتن آنها بشمارد. پس از اتمام، از آنها بخواهید استیکرها را همه با هم بشمارند. اطمینان حاصل کنید که آنها از انگشت خود برای اشاره به هر یک از آنها استفاده می کنند و به آن شماره اختصاص می دهند.

5. شمارش توپ پرتاب / نورد

با کودک نوپا یک توپ را به جلو و عقب بغلتانید یا پرتاب کنید. هر بار که توپ از دست آنها یا دستان شما خارج می شود با آنها بشمارید.

6. تعداد پرش ها
اگر می توانید با خیال راحت فنجان کودکتان را روی کاناپه، تخت، ترامپولین یا حتی زمین بگذارید، از او بخواهید هر بار که می پرد یک عدد بگوید.

7. در پیاده روی اشیای بیرون را بشمارید
وقتی با کودک نوپای خود در بیرون از خانه قدم می زنید، به همه چیزهایی که در طبیعت یا اطراف محله خود می توانید حساب کنید اشاره کنید. از فرزندتان بپرسید که چند ماشین در خیابان، چند خانه در خیابان، چند درخت در حیاط شما، چند گل در باغ و غیره وجود دارد.

8. برای ساختن برج آیتم ها را بشمارید

کودک شما با استفاده از بلوک ها، فنجان های روی هم یا لگوها می تواند برج بسازد. به آنها بگویید که بلوک های برج را بشمارند و تا آنجا که می توانند بلندش کنند.

9. نقاط یا اشکال را روی کاغذ بشمارید
چند دایره، مربع یا مثلث را روی کاغذ بکشید و از کودکتان بخواهید که آنها را هنگام رنگ کردن یا خط زدن بشمارد. این نیز یک نوع آموزش شمارش به کودکان است.

10. فنجان های روی هم را بشمارید
چیدن فنجان ها برای بسیاری از فعالیت های یادگیری عالی است. شمارش یکی از آنهاست! از کودکتان بخواهید که فنجان ها را هنگام چیدن آنها بشمارد، آنها را در یک ردیف قرار دهد و غیره.

11. کم و بیش نشان دهید
دو تپه انبوه از اقلام مختلف (اسنک یا اسباب بازی) درست کنید – یکی با بیشتر و دیگری با کمتر. به فرزندتان بگویید که کدام انبوه اقلام بیشتر و کدام کمتر است. این یک مفهوم مهم برای یادگیری است زیرا آنها معنی اعداد را درک می کنند. بنابراین اگر از چیزی 5 یا از چیزی 2 تا ببینند، می دانند کدام یک کم یا زیاد دارد.

12. در کتاب ها بشمارید
وقتی برای فرزندتان کتاب می‌خوانید، مواردی را انتخاب کنید که فرزندتان می‌تواند آنها را بشمارد. از آنها بپرسید که چند گل در این صفحه یا چند کودک در آن صفحه هستند.

13. الگو بسازید
الگوها یک مفهوم ریاضی مهم هستند. از بلوک ها یا اسباب بازی ها برای سازماندهی یک الگو استفاده کنید. ابتدا الگوهای رنگی را با آبی، قرمز، آبی، قرمز، آبی و غیره به کودک خود آموزش دهید.

14. اشکال را بشناسید
شکل ها نیز بخشی از ریاضیات هستند زیرا کودکان اشکال را از روی تعداد اضلاعشان تشخیص می دهند. به کودک خود بیاموزید که چگونه شکل ها را با شمردن اضلاع آنها تشخیص دهد.

15. در قالب های مافین تقسیم کرده و مرتب کنید

قالب های مافین یک کالای خانگی عالی برای استفاده برای فعالیت های مختلف است. اشیا یا اسباب بازی ها را بردارید و آنها را در فنجان های مختلف قالب مافین قرار دهید. از کودک بخواهید تعداد هر فنجان را بشمارد یا با تقسیم کردن آنها به فنجان های مختلف، اقلام را بر اساس رنگ یا شکل مرتب کند.

16. غذا را بشمارید

از زمان غذا به عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید! زغال اخته، هویج یا ناگت مرغ را در بشقاب آنها بشمارید!

 

امیدوارم از همه این فعالیت های شمارش برای کودک نوپای خود لذت برده باشید. همانطور که می دانید، همه آنها راه های ساده ای برای گنجاندن اعداد و شمارش در زندگی روزمره آنها هستند.

مثل همیشه، با رویکرد خود در آموزش مهارت های جدید سازگار باشید تا فرزندتان به سرعت به آن دست یابد! آموزش شمارش به کودکان از آن چیزی که فکر میکنید راحتتر است.

منبع: گروه پژوهش یومینز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.