آموزش به کودکان | چه چیزهایی را باید به کودک خود آموزش دهید

آموزش کودک

در جلسات مشاوره، بسیاری از پدر و مادرها در مورد نحوه آموزش به کودکان خود سؤال می‌پرسند. بسیاری از آن‌ها می‌خواهند بدانند که بهترین شیوه آموزش مسائل مختلف نظیر نکات رفتاری و اخلاقی چیست و چگونه می‌توانند بهترین تأثیر را روی کودکان خود بگذارند. ما در این مقاله به نکات مهم در مورد آموزش به کودکان خواهیم پرداخت. با دریافت مشاوره کودک از متخصصان نیز می توانید به سریع ترین شکل ممکن و با اطمینان از درستی روش تان احتیاجات فرزندتان را رفع نمایید.

اهمیت آموزش به کودکان در دوران رشد

هر کودکی با استعدادهای منحصر به فرد خود به دنیا می‌آید. اما برای کــشف استعداد کودکان و اینکه بتوانند این استعدادها را شکوفا کنند نیاز است که در محیط مناسبی قرار بگیرند و آموزش‌های مناسب را در آن زمینه دریافت کنند. در غیر این صورت هرگز به توانایی‌های خود پی نخواهد برد. در حقیقت انسان از لحظه‌ای که متولد می‌شود آموزش دیدن او نیز آغاز می‌گردد و اگر تمرین‌ها و مراقبت‌های والدین نباشد با وجود برخورداری از سلامت جسمانی کافی حتی دست یابی به اعمالی نظیر حرف زدن و راه رفتن نیز غیرممکن خواهد شد.

آموزش به کودکان شامل چه مواردی است؟

برخی ویژگی‌ها و خصوصیات هستند که در رشد و بالیدن هر انسانی مؤثرند و فقدان آن‌ها منجر به شکل‌گیری شخصیتی ناپخته خواهد شد. به همین دلیل لازم است که والدین با این ویژگی‌ها آشنا باشند و در راستای آموزش صحیح آن‌ها به فرزندان خود بکوشند. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان

برخورداری از مهارت‌های اجتماعی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مهارت‌ها به خودی خود پرورش نمی یایند بلکه نیاز به آموزش و تمرین دارند. به همین خاطر لازم است که والدین از ابتدای کودکی فرزندانشان در مورد نحوه پرورش مهارت های ارتباطی کودکانباید آگاهی داشته باشند. کودکانی که دارای مهارت‌های اجتماعی بهتری هستند در دوران مدرسه نیز پیشرفت بیشتری خواهند داشت.

چراکه تعاملات سازنده باعث شکل‌گیری تصویر بهتری از خود در آن‌ها می‌شود که این مسئله به تمایل بیشتر برای پیشرفت می‌انجامد. این مسئله حائز اهمیت است که برخی کودکان از ابتدا شخصیت برونگراتری دارند که باعث می‌شود برقراری روابــط اجتماعی برای آن‌ها آسان‌تر باشد. اما برخی دیگر ذاتاً با دشواری بیشتری در تعاملات اجتماعی رو به رو هستند. برای این کودکان باید صبر و حوصله بیشتری به خرج دهید و در مواردی همچون عــدم توانایی دوستیابی کودکان علاوه بر آموزش مهارت‌هایی نظیر دوست‌یابی، آموزش‌های دیگری نظیر فنون زبان بدن و مهارت تفسیر بیانات چهره‌ای را نیز در نظر بگیرید.

 

مقاومت کردن از جمله موارد آموزش به کودکان 

انسان از همان ابتدای زندگی ممکن است با سختی‌ها و دشواری‌های زندگی رو به رو شود. برای عبور از این مشکلات وجود سطوح مناسبی از مقاومت روانی و مهارت بــرخورد مثبت با مشکلات از اهمیت بسیاری برخوردار است. هرچقدر میزان مقاومت بالاتر باشد فرد بهتر می‌تواند با مشکلات و آسیب‌های زندگی مقابله کند و با آن‌ها سازگار شود. متأسفانه بسیاری از پدر ومادرها از سر محبت و دلسوزی دائماً به طور افراطی مراقب فرزندانشان هستند و نمی‌گذارند که آن‌ها گاهی خود به تنهایی با مشکلات مواجه شوند. این شیوه تربیتی نه تنها منجر به محافظت از فرزندتان نمی‌شود بلکه آسیب‌پذیری او را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در آینده با کوچک‌ترین مشکلات احساس شکست کند.

به همین خاطر اگر فرزندتان در مدرسه یا با گروه دوستانش مشکلاتی دارد، مــهارت حل مسئله را در کنار یکدیگر تمرین کنید و مسئولیت حل و فصل تمام مشکلات را خود به عهده نگیرید. بگذارید که کودک برای مشکلات خود تلاش کنید و در این راه در مورد حمایت و پشتیبانی شما نیز اطمینان کسب کند.

همدلی

شاید فکر کنید که رشد مــهارت همدلی تنها برای جامعه مفید است و انسان‌های دلسوزتری را پرورش می‌دهد. اما جدا از این مسئله رشد همدلی در فرزندتان برای پرورش رشد هیجانی او نیز بسیار ضروری است. هوش هیجانی کودک هرچقدر که بیشتر تقویت شود می‌تواند با ایجاد روابط بین فردی سازنده‌تر منجر به پیشرفت هر چه بیشتر فرزندتان نیز بشود.
روش‌های مختلفی برای آموزش همدلی به کودکان وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به الگو سازی برای کودکان و آشنا کردن آن‌ها با انواع احساسات و تأثیر رفتار بر این احساسات اشاره کرد. اگر از کودکی فرد همدلی لازم را داشته باشد به دلیل بازخوردهای مثبتی که از جانب دیگران دریافت می‌کند می‌تواند احساسات مثبت‌تری را در خود پرورش دهد و زندگی مثبت‌تر و شادتری داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش شادی به کودکان کلیک کنید.

مهارت نه گفتن و جرات ورزی

همان طور که در مثل‌های قدیمی گفته می‌شود شما باید بتوانید ماهیگیری را به فرزندتان آموزش دهید به جای اینکه خودتان آن را برای او تهیه کنید. در واقع در تربیت فرزندتان لازم است به جای آنکه دائماً خودتان مراقب فرزندتان باشید به شیوه‌ای او را تربیت کنید که او خود بتواند مراقبت‌های لازم را از خود به عمل بیاورد. مهارت نه گفتن و جرات مند بودن از جمله مهارت‌هایی است که در این مسئله تأثیر بسزایی می‌گذارد. شناخت روش های جــرات مندی می تواند یکی از عوامل موثر پیشرفت اجتماعی در بزرگسالی باشد.
یک کودک جرات مند کودکی است که می‌تواند بدون آنکه پرخاشگر باشد از حقوق خود دفاع کند. در واقع او می‌تواند بدون آنکه منفعل باشد و بخواهد مورد ظلم قرار بگیرد در عین آرامش از حقوق خود دفاع کند. پیشنهاد می کنیم پیرو این مطلب مقاله چــگونه نه بگوییم را مطالعه فرمایید.

اعتماد به نفس

میزان اعتماد به نفس کودک ارتباط مستقیمی با رفتارها و احساسات او دارد. به همین خاطر کمک به افزایش اعتماد به نفس کودکان و آموزش آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای آنکه بتوانید کودک با اعتماد به نفسی داشته باشید تلاش کنید قدردانی‌های واقع بینانه‌ای از او داشته باشید. در واقع بدون اینکه در مورد رفتارهای مثبت اغراق کنید روی آن‌ها متمرکز شوید و آن‌ها را تشویق کنید. این کار نه تنها میزان رفتارهای مثبت را در کودک افزایش خواهد داد بلکه در میزان اعتماد به نفس او نیز تأثیر بسزایی می‌گذارد.

همچنین برای آنکه فرزندتان بتواند اعتماد به نفس کافی داشته باشد لازم است که در جهت استقلال کودکان بکوشید و بگذارید مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرد. این کار باعث می‌شود که دائماً برای انجام هرکاری به شما وابستگی نداشته باشد و بتواند با اتکا به توانایی‌هایش اعتماد به نفس لازم را در خود پرورش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزایش مسئولیت پذیری در کودکان کلیک کنید.
برای آموزش به کودکان نیاز است که والدین سطح آگاهی و مهارت های خود را نیز ارتقاء دهند. به همین منظور می توان از نظرات مشاوران و متخصصان روانشناس در این زمینه سود برد. مشاوران مجرب حامی هنر زندگی یاریگر والدین و خانواده ها هستند و با ارائه مشاوره های تخصصی می توانند مسیر آموزش به کودکان را برای والدین هموارتر نمایند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید. 

سؤالات متداول درباره آموزش به کودکان

– چگونه می‌توانم از خردسالی نظم و انضباط را به فرزندم آموزش دهم؟

آموزش نظم و انضباط اگر از همان دوران کودکی آغاز شود با تبدیل شدن به یک عادت می‌تواند در آینده تأثیر بسیار مثبتی روی زندگی فرزندتان داشته باشد. با این حال قبل از هر چیز دقت کنید که به طور افراطی روی این مسئله تأکید نکنید. چراکه تاکید بیش از حد بر نظم و انضباط برای کودکان خردسال مانع از کنجکاوی و بازیگوشی‌های متناسب با سن آن‌ها می‌شود و می‌تواند در پیدایش سبک‌های شخصیتی ناسالم نظیر شخصیت وسواسی تأثیر بگذارد.

برای آنکه به کودکتان نظم را آموزش دهید بیش از هر چیز، تقویت و پاداش‌دهی تأثیرگذار است. برای این کار لازم است زمانی که فرزندتان به طور منظم کارهایش را انجام می‌دهد این رفتار او را نادیده نگیرید و پاداشی برای آن در نظر بگیرید. پاداش‌ها حتماً نباید مادی باشد بلکه گاهی تنها یک بوسه یا در آغوش گرفتن هم می‌تواند تأثیر مثبت خود را بگذارد..

– از چه سنی می‌توان در مورد مسائل مالی با فرزندان صحبت کرد و در مورد این امور به آن‌ها آموزش داد؟

از سن 4 سالگی کودکان به رابطه بین پول و خرید وسایل پی می‌برند. با یادگیری ریاضیات و اعداد در سن 7 سالگی دانش آن‌ها در مورد مسائل مالی افزایش می‌یابد. به همین دلیل از سنین 6 سالگی می‌توانید آموزش‌های مالی را آغاز کنید و مسائلی نظیر نحوه پس انداز کردن، مدیریت پول تو جیبی و به طور کل مدیریت مالی را به فرزندتان آموزش دهید.

منبع:حامی هنر زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.