آموزش اشکال به کودکان (با 11 بازی جالب)

آیا می‌دانستید که آموزش اشکال به کودکان، پایه‌ای قوی برای ریاضی و سواد ایجاد می‌کند؟

آموزش اشکال (شکلهای ریاضی)

شناسایی، طبقه‌بندی و ایجاد اشکال به کودکان خردسال کمک می‌کند تا مهارت‌های استدلال ریاضی را در سال‌های اولیه کودکی خود به دست آورند که آنها را برای موفقیت در مدرسه آماده می‌کند. همچنین دانش پس زمینه مورد نیاز برای یادگیری الفبا را ایجاد می کند. 

آموزش اشکال پایه یکی از سرگرم کننده ترین اهداف یادگیری برای معلمان و والدین است! شما می توانید از هر چیزی و از بلوک های چوبی گرفته تا پازل تا کاشی های مغناطیسی استفاده کنید. برش های ساده از کاغذ یا پارچه نمدی نیز عالی کار می کنند. اگر بتوانید آن را تصور کنید، می توانید انجامش دهید.

کودکان از طریق بازی های تخیلی و مشارکت فعال، بهتر یاد می گیرند. بنابراین، وقتی فکر می‌کنید چه زمانی، کجا و چگونه فعالیت‌های شکل‌دهنده را با کودک خود انجام دهید، به خاطر داشته باشید که مؤثرترین یادگیری زمانی رخ می‌دهد که کودکان نقش فعالی را ایفا کنند.

چه زمانی شکل ها را معرفی کنیم؟

هیچ وقت برای آموزش اشکال اولیه زود نیست، همانطور که برای صحبت کردن، آواز خواندن یا خواندن هرگز زود نیست.

کودکان از همان دوران کودکی شروع به یادگیری دنیای اطراف خود می کنند. در سال‌های اولیه، نوزادان با تماشا و گوش دادن به افراد و رویدادهایی که در دیدشان هستند، اطلاعات را جذب می‌کنند. کودکان خردسال به تضاد کتاب‌های تصویری سیاه و سفید جذب می‌شوند . این یک ابزار عالی برای آموزش اشکال اولیه به کودک بسیار کوچک شما است.

همانطور که آنها به کودکان نوپا و پیش دبستانی تبدیل می شوند. پازل ها، بلوک ها، کاشی های مغناطیسی و فعالیت های هنری و صنایع دستی مختلف راه های بسیار خوبی برای آموزش اشکال هستند. کودکان دو ساله ممکن است آماده یادگیری اشکال اساسی مانند دایره، مربع و مثلث باشند.

چرا شکل ها را به بچه ها آموزش دهیم؟

شکل ها پایه ای قدرتمند برای یادگیری فراهم می کنند. شناسایی، طبقه‌بندی و ایجاد اشکال پایه به بچه‌ها کمک می‌کند پایه‌ای قوی برای استدلال و سواد ریاضی ایجاد کنند. 

آیا می‌دانستید که کودک نوپای شما وقتی با بلوک‌های چوبی رنگارنگ خود چیزی می‌سازد، پایه‌ای برای استدلال بصری-فضایی قوی می‌سازد؟ کودک پیش دبستانی شما خواندن را نه تنها با گوش دادن به داستان ها و تمرین حروف، بلکه با مرتب کردن اشکال نیز یاد می گیرد!

آموزش اشکال باید یک تلاش مداوم باشد که هم معلمان و هم والدین از آن حمایت می کنند. اشاره کردن به جایی که اشکال اصلی را در زندگی روزمره خود می بینید، مکانی عالی برای شروع است.

آموزش اشکال را با چه شکل هایی باید شروع کرد؟

هیچ قانون جهانی در مورد اینکه کدام اشکال باید اول، دوم، سوم و غیره معرفی شوند وجود ندارد. اما معلمان دوران کودکی معمولاً با آشناترین اشکال دوبعدی شروع می کنند. اینها شامل دایره، مثلث، مربع، مستطیل و بیضی است.

شناسایی این اشکال برای بچه ها در دنیای واقعی و از طریق اسباب بازی ها آسان است. در طول روز خود به کودک خود کمک کنید تا به شکل های طبیعی توجه کند.

مثال:

به عنوان مثال، ته فنجان قهوه شما به شکل دایره است. پنجره آشپزخانه شما ممکن است به شکل مربع باشد. جعبه غلات روی میز صبحانه احتمالاً به شکل مستطیل است. وقتی زمانی را صرف توجه به اشکال اشیاء معمولی خانه می کنید، کودک شما نیز متوجه آنها خواهد شد. این را تشویق کنید! این را جشن بگیرید!

اندازه ها و جهت گیری های مختلف این اشکال «دنیای واقعی» به گسترش توانایی های تفکر ریاضی کودک خردسال شما کمک می کند. او می‌تواند تشخیص دهد که مثلاً همه مثلث‌ها متساوی الاضلاع نیستند. برخی از مستطیل ها “بلند” و برخی دیگر “کوتاه” هستند و طول بیضی ها متفاوت است.

بیشتر اسباب بازی های کودکان شامل اشکال اساسی مانند دایره و مستطیل است. آنها ممکن است در پازل های دستگیره، کتاب های تصویری، صفحات رنگ آمیزی و کاشی های مغناطیسی یافت شوند. آنها ممکن است در رنگ ها و بافت های مختلف باشند، اما همان فرم قابل تشخیص را حفظ می کنند. این شکل‌های اولیه وسیله بسیار خوبی برای شروع کودک نوپا یا پیش دبستانی شما هستند.

اشکال دیگر با ویژگی های پیچیده تر، مانند شش ضلعی و متوازی الاضلاع، ممکن است بعداً در مدرسه ابتدایی یا با کودکان کوچکتر که در شناسایی و دستکاری اشکال ابتدایی تسلط نشان می دهند، معرفی شوند. همانطور که کودک شما نشانه هایی از آمادگی برای شکل های پیشرفته تر را نشان می دهد، حتما از زبان ریاضی صحیح (مانند زوایا، اضلاع و موازی ها) برای کمک به تقویت دستورات معلمش استفاده کنید.

فعالیت هایی برای آموزش اشکال به کودکان

برای کمک به فرزندتان در یادگیری تشخیص اشکال اساسی، فعالیت های مختلفی را امتحان کنید تا او را در یادگیری فعال و بازی های تخیلی درگیر کنید. اگر به نظر می رسد یک فعالیت ثابت می ماند، جای نگرانی نیست! یکی دیگر را امتحان کنید. مطمئناً چند فعالیت سرگرم کننده و عملی پیدا خواهید کرد که عشق فرزندتان به یادگیری را روشن می کند.

1.مرتب سازی

یکی از بهترین راه ها برای آموزش اشکال از طریق فعالیت های مرتب سازی است. شما می توانید تقریباً از هر اسباب بازی یا ماده ای برای کمک به طبقه بندی کودکان استفاده کنید. بلوک های چوبی، بلوک های فوم و کاشی های مغناطیسی همگی عالی عمل می کنند. حتی شکل‌های کارت دوبعدی بریده‌شده نیز مؤثر خواهند بود!

مدل سازی برای اکثر کودکان جواب می دهد، بنابراین آنها می توانند نحوه مشارکت در فعالیت را ببینند. به آنها نشان دهید که چگونه مستطیل ها را در یک شمع و دایره ها را در یک شمع دیگر قرار دهند. یک اسباب بازی را در دست بگیرید و به آن نگاه کنید و بگویید:

من می بینم که این شکل گرد است. باید دایره ای باشد! من آن را در این مکان قرار خواهم داد.»

سپس، یک اسباب بازی دیگر را در دست بگیرید و یک مشاهده متفاوت ارائه دهید:

«این شکل گوشه هایی دارد. با دایره فرق دارد من آن را اینجا می گذارم.»

مراقب باشید که از زبان ریاضی مناسب سن استفاده کنید، شکل ها را نام ببرید و مشاهدات مفیدی در مورد ویژگی های آنها ارائه دهید. این به کودکان کمک می کند تا پایه ای برای واژگان ریاضی بسازند و یاد بگیرند که تصاویر بصری را با هم مقایسه کنند. پس از چند مثال، اجازه دهید فرزندتان به طور مستقل اسباب بازی ها یا مواد را کشف کند. اگر اشتباه کند اشکالی ندارد ، بچه ها اینطوری یاد می گیرند.

برای بچه های خیلی کوچک، ممکن است مفید باشد که همه دایره ها یک رنگ، همه مستطیل ها متفاوت، و همه مربع ها رنگی دیگر باشند. این به تقویت ایده “یکسان” و “متفاوت” کمک می کند اگر برخی از اشکال اندازه های متفاوتی داشته باشند. اگر تمام بیضی‌های دیگر آبی باشند و شکلی که در دستانش گرفته نیز آبی باشد، کودک شما می‌داند که یک بیضی چاق همچنان بیضی است.

2.تطبیق

تطبیق یک راه عالی دیگر برای کمک به کودکان در یادگیری اشکال است. درست مانند فعالیت های مرتب سازی، می توانید تقریباً از هر اسباب بازی یا ماده ای برای تطبیق استفاده کنید.

کودک خود را تشویق کنید تا قطعات پازل را که به یک شکل هستند، مطابقت دهد.

سعی کنید شکل‌های برش‌خورده نمد، کاغذ سنباده یا مقوا را با هم هماهنگ کنید تا یادگیری چندحسی را تقویت کنید.

از نشانگرها یا مداد رنگی برای رنگ آمیزی اشکال مطابق در یک کلاژ شکل در یک صفحه رنگ آمیزی استفاده کنید.

3.پازل های درونی

پازل های درونی با اشکال مختلف و رنگ های روشن راه بسیار خوبی برای کمک به کودکان برای آشنایی با اشکال مقدماتی است.

بسیاری از پازل های داخلی (مخصوصاً پازل های دستگیره ای و درشت) شامل اشکال اصلی مانند دایره و مربع هستند. آنها همچنین دارای اشکال پیشرفته تری مانند حروف، اعداد، میوه ها، وسایل نقلیه و حیوانات هستند.

همانطور که با کودک نوپا یا پیش دبستانی خود روی این پازل ها کار می کنید، مطمئن شوید که نام شکل را به عنوان کمک یا تماشای او در دستکاری قطعه پازل بیان کنید.

4.اشکال کاشی مغناطیسی

از کاشی های مغناطیسی برای کمک به بچه ها برای یادگیری جهت دادن به اشکال در موقعیت های مختلف و ایجاد اشکال جدید و بزرگتر از شکل های کوچکتر استفاده کنید.

متأسفانه، بسیاری از کتاب‌های کودکان و مواد آموزشی اولیه، اشکال دوبعدی را تنها در یک موقعیت آشنا ارائه می‌کنند. وقتی بچه‌ها شکل را در موقعیتی «غیر معمول» می‌بینند، ممکن است به سختی آن را به‌عنوان شکلی که می‌شناسند تشخیص دهند، زیرا درک عمیقی از ویژگی‌های آن ندارند.

به عنوان مثال، کودکان ممکن است مثلث های متساوی الاضلاع را به عنوان مثلث تشخیص دهند، اما با مثلث های متساوی الساقین قائم الاضلاع یا مثلث های منفرد گیج شوند، فقط به این دلیل که هرگز شکل سه ضلعی با چنین زوایایی را ندیده اند. البته، بچه‌های کوچک نام‌های مختلف ریاضی مثلث‌ها را نمی‌دانند یا نمی‌فهمند، اما استفاده از مواد مختلف (مانند کاشی‌های مغناطیسی) برای یادگیری اشکال، پایه‌ای قوی برای استدلال بصری و فضایی ایجاد می‌کند.

بازی با اشکال مغناطیسی دوبعدی همچنین به کودکان کمک می‌کند تا ببینند که چگونه شکل‌ها را می‌توان چرخاند، برعکس کرد و برگرداند.

مستطیل های بلند و صاف می توانند به مستطیل های بلند و لاغر تبدیل شوند! (و همچنان یک مستطیل بماند!)

مربع های مغناطیسی را می توان به هم چسباند و یک مکعب سه بعدی ساخت!

دو مربع مغناطیسی که به هم وصل شده اند یک مستطیل می سازند!

5.نقاشی

هرگز قدرت یک تکه کاغذ ساده و یک مداد را دست کم نگیرید. برخی از کودکان فقط نقاشی کشیدن را دوست دارند.

اگر کودک شما نقاشی کشیدن را دوست دارد، او را تشویق کنید تا نقاشی اشکال را تمرین کند. همچنین می‌توانید خط‌کش یا لبه‌های مستقیم دیگری تهیه کنید تا به آنها کمک کنید اشکالی با خطوط منظم و زوایای عمود بر هم بکشند.

یک کودک بزرگتر ممکن است از اندازه گیری طول اضلاع اشکال خود و ایجاد تصاویر شکل مانند ربات ها یا سایر اشیاء ساخته شده از اشکال دوبعدی قابل تشخیص لذت ببرد.

از طرف دیگر، می توانید به کودک خود اجازه دهید به جای مداد، با گچ نقاشی کند. این یک فعالیت سریع و آسان برای راه اندازی است که به حداقل مداخله بزرگسالان نیاز دارد.

توجه: برخی از کودکان ممکن است برای درک گچ یا کشیدن خطوط نیاز به کمک بیشتری داشته باشند اگر مهارت های حرکتی ظریف آنها هنوز در حال رشد است.

6.آموزش اشکال با شکل کلاژ

این یک فعالیت مورد علاقه برای کودکان خردسال است. کلاژ اشکال به سادگی مجموعه ای از اشکال است. جزئیات را می توان هر طور که بخواهید پر کرد!

تعداظی شکل را از قبل برش دهید و به کودک خود کمک کنید تا آنها را روی کاغذ بچسباند

از دستمال کاغذی و پود مد برای ایجاد یک کلاژ بافت (بهترین گزینه برای سنین 5 سال به بالا است) استفاده کنید.

برای جشن گرفتن تعطیلات، یک کلاژ با تم رنگی درست کنید، مانند یک کلاژ قلب قرمز، صورتی و بنفش.

7.شکل های خمیر بازی

چه کسی خمیر بازی را دوست ندارد؟

کودکان نوپا خمیر بازی را دوست دارند. کودکان پیش دبستانی و دبستانی عاشق خمیر بازی هستند. و بسیاری از بزرگسالان نیز از کمی بازی خمیر بازی لذت می برند!

سعی کنید حیوانات یا غذا یا ابزار یا هر چیزی که می خواهید درست کنید. مطمئناً اشکال کاملاً مستقیم یا گرد نیستند، اما هنوز فرصت‌های زیادی برای توجه به شکل و ماهیت خلاقیت‌های خود خواهید داشت:

“کرم شما شبیه یک بیضی بسیار بلند و لاغر به نظر می رسد!” یا

“کامیون مواد غذایی شما شبیه یک مستطیل خمیده است!”

8.آموزش اشکال با جداول حسی

میز حسی در اصل هر سطل بزرگی است که با مواد حسی خاصی پر شده باشد. برخی از پرکردن های رایج تر عبارتند از:

اب

آب صابون

شن

لوبیا خشک

برنج

غلات خشک

برف

خامه 

حتی خاک

هر پرکننده ای را انتخاب کنید که مناسب فرزندتان و تحمل خودتان برای کمی آشفتگی باشد. سپس، اشکالی را پیدا کنید یا بسازید که می توانید آنها را در فیلینگ قرار دهید.

همانطور که با بازی حسی و نحوه مدیریت مواد آشنا شدید، با اشکال بافت، رنگ، اندازه و ویژگی های مختلف آزمایش کنید.

هدف از استفاده از جداول حسی تمرین حفظ کردن یا یادآوری نیست، بلکه تشویق کودک شما به درگیر کردن تمام حواس و در عین حال افزایش خلاقیت و استقلال است.

9.آموزش اشکال با بازی Hopscotch با Shapes

از گچ برای ایجاد یک الگوی ساده در راهرو، پیاده رو یا ایوان خود استفاده کنید. اما، به جای استفاده از اعداد برای پر کردن مربع ها، از اشکال استفاده کنید!

شما می توانید با اشکال به روش های مختلف بازی کنید. برای شروع، سعی کنید از فرزندتان بخواهید که از مربع ایی به مربع دیگر بپرد و شکلی را که روی آن قرار می‌گیرد نامگذاری کند. سپس، با دعوت از او برای پرش کردن فقط روی اشکال با 3 ضلع، یا ایجاد الگوی در هاپ های خود با حرکت از دایره ها به اشکال 4 وجهی، چالشی را معرفی کنید.

وقتی کودکان قوانینی را برای بازی خود ابداع می کنند، بیشتر درگیر می شوند و برای مدت طولانی تری درگیر سعی می کنند. بنابراین، فرزندتان را تشویق کنید که قوانین خودش را نیز وضع کند!

10.آموزش اشکال با اشکال ژئوبرد

ژئوبردها یک ابزار ریاضی عالی برای معرفی طول و عرض در اشکال دوبعدی هستند.

بسیاری از معلمان ابتدایی ابتدایی از geoboard استفاده می کنند تا به کودکان کمک کنند تا شکل های دو بعدی خود را با نوارهای لاستیکی در اطراف گیره ها ایجاد کنند. 

ژئوبردها همچنین راه بسیار مفیدی برای معرفی مفهوم محیط و مساحت هستند.

11.برگه کار و تمرین 

در حالی که کودکان از طریق بازی بهتر یاد می گیرند، زمان و مکانی برای برگه های کار نیز وجود دارد. مهم است که بتوانید هر بار چند دقیقه بنشینید و با مداد و کاغذ روی یک فعالیت کار کنید.

اگر فرزند شما 5 یا 6 سال یا بزرگتر است، هر از چند گاهی برگه ایی ارائه دهید تا به او کمک کنید تا مهارت های شناسایی و طبقه بندی شکل خود را تمرین کند. آنها ممکن است نوشتن نام اشکال، رسم اشکال، مرتب سازی/تطبیق اشکال یا اندازه گیری اشکال را تمرین کنند.

کودکان کوچکتر (کودکان نوپا و پیش دبستانی) نیز می توانند با کاغذهای اولیه کار کنند تا اشکال را یاد بگیرند. به جای نوشتن با مداد، سعی کنید از مهرهای شکل استفاده کنید،یا رنگ‌هایی را برای تمرین دستورالعمل‌ها تهیه کنید. شاید همه دایره ها را آبی رنگ کنند و در تمام مربع ها یک نقطه قرمز رنگ کنند.

نتیجه

آموزش اشکال می تواند یک فعالیت شاد و انرژی بخش برای بزرگسالان و کودکان باشد.

فقط با کمی برنامه ریزی، معلمان و والدین می توانند اشکال اساسی را از طریق دنیایی از خلاقیت و سرگرمی به کودکان خردسال معرفی کنند. فعالیت‌های عملی هدایت‌شده مانند خلاقیت‌های خمیر بازی و کلاژ شکل‌ها بهترین راه برای تسهیل یادگیری اشکال برای بچه‌ها در تمام سنین، به‌ویژه کوچک‌ترین‌ها است!

منبع: مجله یومینز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.