15 ریاضیدان مشهور جهان

مقدمه

ریاضیدان بودن سخت است. تنها تعداد کمی از افراد به این موضوع تسلط یافته و به شهرت رسیده اند. در این مقاله به برخی از ریاضیدانان مشهور و سهم آنها در ریاضیات می پردازیم.

1_اقلیدس

اقلیدس ریاضیدان

اقلیدس یکی از ریاضیدانان معروف بود و به عنوان «پدر هندسه» شناخته می شد. سهم معروف او در هندسه به هندسه اقلیدسی اشاره می شود که در فصل هندسه کلاس نهم وجود دارد. وی تمام عمر خود را صرف ریاضیات کرد و  انقلابی در هندسه ایجاد کرد.

2_فیثاغورث

فیثاغورث

“قضیه فیثاغورث” بسیار محبوب است و یک فرمول ریاضی مهم برای حل مسائل ریاضی است. از دوران کودکی، همه ما برای حل مسائل ریاضی با استفاده از قضیه فیثاغورث تلاش کرده ایم. فیثاغورث این قضیه برجسته را کشف کرد و او پدر “قضیه فیثاغورث” شد. فیثاغورث اهل یونان بود، اما در اواخر عمر خود به هند رفت.

3_ارشمیدس

ارشمیدس یک دانشمند یونانی، یک ریاضیدان بزرگ و یک پزشک بود. او همچنین تمام عمر خود را در جستجوی کشف فرمول های ریاضی مرتبط با فیزیک کار کرد. بهترین سهم ارشمیدس در ریاضیات به اختراع قرقره های مرکب، قدمت و پمپ پیچی معروف است.

4_تالس

تالس ریاضیدان

تالس از میلتوس یکی از مشهورترین ریاضیدانان یونانی بود. او در هندسه بسیار ماهر بود و از هندسه به عنوان وسیله ای برای محاسبه ارتفاع اهرام و اندازه گیری فاصله یک کشتی از ساحل استفاده می کرد. از آنجایی که یک فیلسوف نیز بود، در قضیه تالس سعی می‌کند هندسه را با استفاده از استدلال قیاسی اعمال کند و چهار نتیجه را به دست آورد.

5_ارسطو

ارسطو

ارسطو دانشمند بزرگی بود و در زمینه های مختلف از جمله فیزیک، ریاضیات، زمین شناسی، متافیزیک، پزشکی، زیست شناسی و روانشناسی دانش وسیعی داشت. او شاگرد افلاطون بود و هر دو با هم نظریه های فلسفی زیادی را کشف کردند و به ریاضیات و افلاطونیسم کمک کردند. ایشان ریاضیات و فلسفه و در معاهدات خود را با هم ترکیب کرد و از علوم ریاضی به سه طریق اصلی استفاده کرد.

6_دیوفانتوس

دیوفانتوس

معادلات جبری دیوفانتوس بسیار آسان و منحصر به فرد است، بنابراین او به عنوان “پدر جبر” شناخته می شود. دیوفانتوس یک سری کتاب در مورد جبر نوشت. وی بعداً برای کتاب حسابی خود محبوبیت پیدا کرد، جایی که شرح مختصری با مثال هایی در مورد بهترین راه حل برای تمام معادلات جبری و نظریه مربوط به اعداد ارائه شد.

7_اراتوستن

اراتوستن

اراتوستن یک ریاضیدان مشهور جهانی بود که به دلیل محاسبات غیرقابل باور و دقیق خود شهرت داشت. او تنها ریاضیدانی بود که برای محاسبه محیط زمین و محاسبه شیب محور زمین تلاش کرد. هر دو محاسباتش دقیق است، و بنابراین او در سراسر جهان مشهور شد.

8_هیپارکوس

هیپارکوس

مانند هندسه، فصل های مثلثات نیز برای دانش آموزان کلاس IX و X مهم است. بنیانگذار مثلثات یک ریاضیدان باهوش و اسطوره شناس هیپارکوس بود. او اولین جدول مثلثاتی را در ریاضیات کشف کرد و اولین کسی بود که فرآیندی را توسعه داد که مردم می توانند خورشید گرفتگی را پیش بینی کنند.

9_قهرمان اسکندریه

قهرمان اسکندریه

فرمول هرون در ریاضیات توسط دانش آموزان کلاس ششم به بعد استفاده می شود. بله، او بود که جذر اعداد را کشف کرد. در ریاضیات امروزی، فرمول وی است. بنابراین، محبوبیت پیدا کرد و به عنوان “قهرمان اسکندریه” شناخته شد.

10_بطلمیوس

بطلمیوس ریاضیدان

بطلمیوس یک ریاضیدان بود. او همچنین یک جغرافی دان، موسیقیدان، نویسنده و ستاره شناس بود. مشارکت وی در ریاضیات باورنکردنی بود. او در مورد ریاضیات نوشت و در میان آنها بهترین معاهده اش Almagest نام داشت. ایشان همچنین معتقد بود که در جهان، موقعیت زمین در مرکز است.

11_Xenocrates

xenocrates

Xenocrates یک ریاضیدان مشهور یونانی بود. او یک سری کتاب در زمینه ریاضیات نوشته بود. ایشان بر نظریه اعداد در ریاضیات تاکید دارد و تمام کتاب های نوشته شده وی بر اساس نظریه اعداد و هندسه بوده است. او به راحتی می توانست هجاها را از روی یک الفبا محاسبه کند.

12_آناکساگوراس

12. آناکساگوراس

او یک ریاضیدان بزرگ و یک ستاره شناس بود. به دلیل دانش برجسته اش در ریاضیات و کیهان شناسی، وضوح دقیق خسوف ها را کشف کرد و اظهار داشت که خورشید بزرگتر از پلوپونز است.

13_هیپاتیا

هیپاتیا

او یک ریاضیدان و فیلسوف مشهور بود. هیپاتیا اولین زنی بود که به ریاضیات اهمیت داد. او یک نابغه بود و برای بسیاری از زنان جوان الهام بخش شد و آنها را تشویق کرد تا رویاهایشان را دنبال کنند. در تاریخ اسکندریه، وی آخرین ریاضیدان مشهور بود.

14_آنتیفون

آنتیفون ارزش پی را کشف کرد. این ریاضیدان مشهور اولین کسی بود که کران بالایی و پایینی پی را با نوشتن و دور یک دایره، چندضلعی، محاسبه کرد و در نهایت برای محاسبه مساحت چندضلعی پردازش کرد. ایده او برای محاسبه مساحت چند ضلعی بسیار معروف شد و ریاضیات را برای جهان تغییر داد.

15_دیوکلس

دیوکلس هندسه‌دان و ریاضی‌دانی عمیق بود. به دلیل کشف خود در زیربخش هندسه مشهور بود. در کتاب‌های ریاضی، «منحنی هندسه» به نام «سیسوئید دیوکلس» شناخته می‌شود. برای یافتن راه‌حلی برای دو برابر کردن مکعب، از روش سیسوئید دیوکلس استفاده شد.

نتیجه

ما در بالا لیستی از ریاضیدانان مشهور و نقش آنها در ریاضیات را مورد بحث قرار دادیم. با این حال، همه آنها یونانی هستند. ریاضی دانان مشهور ایرانی و جهانی دیگری نیز وجود دارند.

اگر مایلید در مورد ریاضیدانان مشهور ایرانی و نقش آنها در ریاضیات بیشتر بدانید، در این بخش نظر دهید. 

منبع: تیم تحقیق یومینز

20 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • حسین
  1401-12-27 16:17

  عالی

  پاسخ
 • زهرا عاصي
  1402-01-20 09:19

  اجازه دسترسي به شيوه ،سبك وسياق دانشنمدان به زبان ساده و به روز ،دستاورد بزرگي در جهت گرايش وعلامندي به اين رشته خواهد بود،چنانچه توجه شود تحولي بزرگ در نگرش عصر خو خواهيم بود ،

  پاسخ
 • زهرا عاصي
  1402-01-20 09:26

  با در اختيار گذاردن علوم وفنون به شكل سخاوتمندانه ؛همانطور كه بزرگان در جام إخلاص ارايه كردند ولي جهالت مانع مطرح شدن ان در عصرشان گرديد از أهل علم دريغ نكنيم ،

  پاسخ
 • زهرا عاصي
  1402-01-20 09:34

  با در اختيار گذاردن علوم وفنون به شكل سخاوتمندانه ؛همانطور كه بزرگان در جام إخلاص ارايه كردند ولي جهالت مانع مطرح شدن ان در عصرشان گرديد از أهل علم دريغ نكنيم ،
  به شناخت انان بسنده كردن ،مي توان گفت افتخار بشريت هستند ،مهم اين است كاربردي وعملي در دسترس أهل علم قرارگيرد وچه بسا در مسير حركت و كمال قرارگيرد و افزون گردد ،بايد گفت در عصر ما چنين بزرگاني كه بي ريا بدنبال علم بوده باشند ناردرند،

  پاسخ
 • مهدی زیادپور
  1402-03-27 11:21

  به نظر من اولین چیزی که قبل از همه چیزها باید به فهم هر انسانی راه یابد،باید ریاضیات باشد. اولین و آخرین وجود ارزشمندی انسان ریاضی دانی اوست. ریاضی‌دانان انسان های ارزشمندی هستن.

  پاسخ
 • فاطمه فتحی
  1402-04-18 15:44

  ارسطو از همشون خفن تر بوده

  پاسخ
 • فلانی
  1402-06-09 08:14

  بشریت به آنها افتخار میکند

  پاسخ
 • مهسا اسلامی
  1402-06-18 20:08

  واقعا که شما این دانشمندان را می‌بینید چرا مریم میرزاخانی را نمی بینید

  پاسخ
 • بهروز کویتی
  1402-08-05 12:52

  عالی بود اینکه همه شون یونانی بودن و کشف ریاضیات بدست اونا اتفاق افتاده چه خدای فهمیده ای داشتن خوش به روحشون

  پاسخ
 • متاسفانه در این سایت اسمی از امپراطور ریاضی تاریخ جهان . گوس .. دیده نمیشه

  پاسخ
 • پرنیا
  1402-09-19 20:38

  لطفاً بگذارید تا اطلاعات عمومی مان بیشتر شود با تشکر و ممنون از توضیحات کاملتون

  پاسخ
 • ناشناس
  1402-10-03 15:23

  🌸🌹

  پاسخ
 • Thanks 🌹

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.