۱۵ ریاضیدان مشهور جهان

مقدمه

ریاضیدان بودن سخت است. تنها تعداد کمی از افراد به این موضوع تسلط یافته و به شهرت رسیده اند. در این مقاله به برخی از ریاضیدانان مشهور و سهم آنها در ریاضیات می پردازیم.

۱_اقلیدس

اقلیدس ریاضیدان

اقلیدس یکی از ریاضیدانان معروف بود و به عنوان «پدر هندسه» شناخته می شد. سهم معروف او در هندسه به هندسه اقلیدسی اشاره می شود که در فصل هندسه کلاس نهم وجود دارد. وی تمام عمر خود را صرف ریاضیات کرد و  انقلابی در هندسه ایجاد کرد.

۲_فیثاغورث

فیثاغورث

“قضیه فیثاغورث” بسیار محبوب است و یک فرمول ریاضی مهم برای حل مسائل ریاضی است. از دوران کودکی، همه ما برای حل مسائل ریاضی با استفاده از قضیه فیثاغورث تلاش کرده ایم. فیثاغورث این قضیه برجسته را کشف کرد و او پدر “قضیه فیثاغورث” شد. فیثاغورث اهل یونان بود، اما در اواخر عمر خود به هند رفت.

۳_ارشمیدس

ارشمیدس یک دانشمند یونانی، یک ریاضیدان بزرگ و یک پزشک بود. او همچنین تمام عمر خود را در جستجوی کشف فرمول های ریاضی مرتبط با فیزیک کار کرد. بهترین سهم ارشمیدس در ریاضیات به اختراع قرقره های مرکب، قدمت و پمپ پیچی معروف است.

۴_تالس

تالس ریاضیدان

تالس از میلتوس یکی از مشهورترین ریاضیدانان یونانی بود. او در هندسه بسیار ماهر بود و از هندسه به عنوان وسیله ای برای محاسبه ارتفاع اهرام و اندازه گیری فاصله یک کشتی از ساحل استفاده می کرد. از آنجایی که یک فیلسوف نیز بود، در قضیه تالس سعی می‌کند هندسه را با استفاده از استدلال قیاسی اعمال کند و چهار نتیجه را به دست آورد.

۵_ارسطو

ارسطو

ارسطو دانشمند بزرگی بود و در زمینه های مختلف از جمله فیزیک، ریاضیات، زمین شناسی، متافیزیک، پزشکی، زیست شناسی و روانشناسی دانش وسیعی داشت. او شاگرد افلاطون بود و هر دو با هم نظریه های فلسفی زیادی را کشف کردند و به ریاضیات و افلاطونیسم کمک کردند. ایشان ریاضیات و فلسفه و در معاهدات خود را با هم ترکیب کرد و از علوم ریاضی به سه طریق اصلی استفاده کرد.

۶_دیوفانتوس

دیوفانتوس

معادلات جبری دیوفانتوس بسیار آسان و منحصر به فرد است، بنابراین او به عنوان “پدر جبر” شناخته می شود. دیوفانتوس یک سری کتاب در مورد جبر نوشت. وی بعداً برای کتاب حسابی خود محبوبیت پیدا کرد، جایی که شرح مختصری با مثال هایی در مورد بهترین راه حل برای تمام معادلات جبری و نظریه مربوط به اعداد ارائه شد.

۷_اراتوستن

اراتوستن

اراتوستن یک ریاضیدان مشهور جهانی بود که به دلیل محاسبات غیرقابل باور و دقیق خود شهرت داشت. او تنها ریاضیدانی بود که برای محاسبه محیط زمین و محاسبه شیب محور زمین تلاش کرد. هر دو محاسباتش دقیق است، و بنابراین او در سراسر جهان مشهور شد.

۸_هیپارکوس

هیپارکوس

مانند هندسه، فصل های مثلثات نیز برای دانش آموزان کلاس IX و X مهم است. بنیانگذار مثلثات یک ریاضیدان باهوش و اسطوره شناس هیپارکوس بود. او اولین جدول مثلثاتی را در ریاضیات کشف کرد و اولین کسی بود که فرآیندی را توسعه داد که مردم می توانند خورشید گرفتگی را پیش بینی کنند.

۹_قهرمان اسکندریه

قهرمان اسکندریه

فرمول هرون در ریاضیات توسط دانش آموزان کلاس ششم به بعد استفاده می شود. بله، او بود که جذر اعداد را کشف کرد. در ریاضیات امروزی، فرمول وی است. بنابراین، محبوبیت پیدا کرد و به عنوان “قهرمان اسکندریه” شناخته شد.

۱۰_بطلمیوس

بطلمیوس ریاضیدان

بطلمیوس یک ریاضیدان بود. او همچنین یک جغرافی دان، موسیقیدان، نویسنده و ستاره شناس بود. مشارکت وی در ریاضیات باورنکردنی بود. او در مورد ریاضیات نوشت و در میان آنها بهترین معاهده اش Almagest نام داشت. ایشان همچنین معتقد بود که در جهان، موقعیت زمین در مرکز است.

۱۱_Xenocrates

xenocrates

Xenocrates یک ریاضیدان مشهور یونانی بود. او یک سری کتاب در زمینه ریاضیات نوشته بود. ایشان بر نظریه اعداد در ریاضیات تاکید دارد و تمام کتاب های نوشته شده وی بر اساس نظریه اعداد و هندسه بوده است. او به راحتی می توانست هجاها را از روی یک الفبا محاسبه کند.

۱۲_آناکساگوراس

12. آناکساگوراس

او یک ریاضیدان بزرگ و یک ستاره شناس بود. به دلیل دانش برجسته اش در ریاضیات و کیهان شناسی، وضوح دقیق خسوف ها را کشف کرد و اظهار داشت که خورشید بزرگتر از پلوپونز است.

۱۳_هیپاتیا

هیپاتیا

او یک ریاضیدان و فیلسوف مشهور بود. هیپاتیا اولین زنی بود که به ریاضیات اهمیت داد. او یک نابغه بود و برای بسیاری از زنان جوان الهام بخش شد و آنها را تشویق کرد تا رویاهایشان را دنبال کنند. در تاریخ اسکندریه، وی آخرین ریاضیدان مشهور بود.

۱۴_آنتیفون

آنتیفون ارزش پی را کشف کرد. این ریاضیدان مشهور اولین کسی بود که کران بالایی و پایینی پی را با نوشتن و دور یک دایره، چندضلعی، محاسبه کرد و در نهایت برای محاسبه مساحت چندضلعی پردازش کرد. ایده او برای محاسبه مساحت چند ضلعی بسیار معروف شد و ریاضیات را برای جهان تغییر داد.

۱۵_دیوکلس

دیوکلس هندسه‌دان و ریاضی‌دانی عمیق بود. به دلیل کشف خود در زیربخش هندسه مشهور بود. در کتاب‌های ریاضی، «منحنی هندسه» به نام «سیسوئید دیوکلس» شناخته می‌شود. برای یافتن راه‌حلی برای دو برابر کردن مکعب، از روش سیسوئید دیوکلس استفاده شد.

نتیجه

ما در بالا لیستی از ریاضیدانان مشهور و نقش آنها در ریاضیات را مورد بحث قرار دادیم. با این حال، همه آنها یونانی هستند. ریاضی دانان مشهور ایرانی و جهانی دیگری نیز وجود دارند.

اگر مایلید در مورد ریاضیدانان مشهور ایرانی و نقش آنها در ریاضیات بیشتر بدانید، در این بخش نظر دهید. 

منبع: تیم تحقیق یومینز

۷ دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • عالی

  پاسخ
 • زهرا عاصي
  ۱۴۰۲-۰۱-۲۰ ۰۹:۱۹

  اجازه دسترسی به شیوه ،سبک وسیاق دانشنمدان به زبان ساده و به روز ،دستاورد بزرگی در جهت گرایش وعلامندی به این رشته خواهد بود،چنانچه توجه شود تحولی بزرگ در نگرش عصر خو خواهیم بود ،

  پاسخ
 • زهرا عاصي
  ۱۴۰۲-۰۱-۲۰ ۰۹:۲۶

  با در اختیار گذاردن علوم وفنون به شکل سخاوتمندانه ؛همانطور که بزرگان در جام إخلاص ارایه کردند ولی جهالت مانع مطرح شدن ان در عصرشان گردید از أهل علم دریغ نکنیم ،

  پاسخ
 • زهرا عاصي
  ۱۴۰۲-۰۱-۲۰ ۰۹:۳۴

  با در اختیار گذاردن علوم وفنون به شکل سخاوتمندانه ؛همانطور که بزرگان در جام إخلاص ارایه کردند ولی جهالت مانع مطرح شدن ان در عصرشان گردید از أهل علم دریغ نکنیم ،
  به شناخت انان بسنده کردن ،می توان گفت افتخار بشریت هستند ،مهم این است کاربردی وعملی در دسترس أهل علم قرارگیرد وچه بسا در مسیر حرکت و کمال قرارگیرد و افزون گردد ،باید گفت در عصر ما چنین بزرگانی که بی ریا بدنبال علم بوده باشند ناردرند،

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست