نیوتون

ایزاک نیوتون (۱۷۲۷ – ۱۶۴۲) ریاضیدان و فیزیک دان انگلیسی

نیوتون کشاورز زاده بود و پدرش قبل از تولد پسر خود از دنیا رفت . دانشمند آینده ، از همان دوران کودکی ، گرایش خود را به کار مستقل و آموزش جدی نشان داد . در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و در آنجا بود که معلمان را از استعداد ریاضی خود ، دچار حیرت کرد . بعد ها استاد همین دانشگاه شد . از سال ۱۷۰۳ ، رئیس جامعه ی سلطنتی (فرهنگستان علوم) لندن شد که بسیاری از دانشمندان طراز اول آن زمان را ، در خود جمع کرده بود.

ایزاک نیوتون ، مؤلف کتاب مشهور « مبانی ریاضی فلسفه ی طبیعی » است (۱۶۸۷) ، که در آن ، قانون های مشهور نیوتون در زمینه ی مکانیک و یک رشته کشف های دیگر را ، مطرح کرده است . در سال ۱۷۸۷ ، کتاب « حساب عمومی » را نوشت که در آن ، از روش جبری با نشانه ها و طرح ریزی امروزی ، صحبت کرده است.

او برای نخستین بار ، پرتو های نورانی را مورد مطالعه قرار داد و از آنجا ویژگی رنگ ها را کشف کرد ، چیزی که تا آن زمان ، هیچکس درباره ی آن حدس هم نزده بود.
نیوتون و لایبنیتس را به عنوان پایه گذاران علم حساب دیفرانسیل و انتگرال می شناسند . نیوتون در اواسط دهه ی ۱۶۶۰ به این افکار دسترسی یافت ، در حالی که لایبنیتس کار خود را از اوایل دهه ی ۱۶۷۰ آغاز کرد . اما لایبنیتس آنها را زودتر به چاپ رساند و علامت گذاری های او بسیار جالبتر از علامت گذاری های نیوتون بود.

بسیاری از روش ها و مطالب این علم قبلا هم کشف شده بودند ، حتی بارو معلم نیوتون در کمبریج ، بدون اطلاع از مفهوم دقیق مشتق و انتگرال ، یک معادل هندسی قضیه ی بنیادی را بیان و اثبات کرده بود . در حقیقت نیوتون و لایبنیتس پلی استوار بین ایده های قبلی و روش های مدرن در رابطه با این دانش را بنا نهاده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست