نیوتون

ایزاک نیوتون (۱۷۲۷ – ۱۶۴۲) ریاضیدان و فیزیک دان انگلیسی

نیوتون کشاورز زاده بود و پدرش قبل از تولد پسر خود از دنیا رفت . دانشمند آینده ، از همان دوران کودکی ، گرایش خود را به کار مستقل و آموزش جدی نشان داد . در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و در آنجا بود که معلمان را از استعداد ریاضی خود ، دچار حیرت کرد . بعد ها استاد همین دانشگاه شد . از سال ۱۷۰۳ ، رئیس جامعه ی سلطنتی (فرهنگستان علوم) لندن شد که بسیاری از دانشمندان طراز اول آن زمان را ، در خود جمع کرده بود.

ایزاک نیوتون ، مؤلف کتاب مشهور « مبانی ریاضی فلسفه ی طبیعی » است (۱۶۸۷) ، که در آن ، قانون های مشهور نیوتون در زمینه ی مکانیک و یک رشته کشف های دیگر را ، مطرح کرده است . در سال ۱۷۸۷ ، کتاب « حساب عمومی » را نوشت که در آن ، از روش جبری با نشانه ها و طرح ریزی امروزی ، صحبت کرده است.

او برای نخستین بار ، پرتو های نورانی را مورد مطالعه قرار داد و از آنجا ویژگی رنگ ها را کشف کرد ، چیزی که تا آن زمان ، هیچکس درباره ی آن حدس هم نزده بود.
نیوتون و لایبنیتس را به عنوان پایه گذاران علم حساب دیفرانسیل و انتگرال می شناسند . نیوتون در اواسط دهه ی ۱۶۶۰ به این افکار دسترسی یافت ، در حالی که لایبنیتس کار خود را از اوایل دهه ی ۱۶۷۰ آغاز کرد . اما لایبنیتس آنها را زودتر به چاپ رساند و علامت گذاری های او بسیار جالبتر از علامت گذاری های نیوتون بود.

بسیاری از روش ها و مطالب این علم قبلا هم کشف شده بودند ، حتی بارو معلم نیوتون در کمبریج ، بدون اطلاع از مفهوم دقیق مشتق و انتگرال ، یک معادل هندسی قضیه ی بنیادی را بیان و اثبات کرده بود . در حقیقت نیوتون و لایبنیتس پلی استوار بین ایده های قبلی و روش های مدرن در رابطه با این دانش را بنا نهاده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست