فیبوناچی

لئوناردو فیبوناچی

فیبوناچی ریاضی دان ایتالیایی که او را لئوناردوی پیزایی هم می گویند در حدود سال ۱۱۷۰ میلادی در پیزا متولد شد . آموزش ریاضی خود را در الجزایر دید . ضمن مسافرت به شرق ، با ریاضیدانان آنجا آشنا شد و موفقیت های آنها را در نوشته های خود منعکس کرد و از همین راه بود که پیشرفت های ریاضی شرق ، در دسترس غرب قرار گرفت . « کتاب حساب » مهمترین تالیف این دانشمند است . این کتاب به نام « لیبر آباکوس » نیز معروف است .

کتاب حساب

او در مقدمه ی کتابش می نویسد : « پدرم اهل پیزا بود و در اداره ی گمرک بوکیا درافریقا کار می کرد . او مرا با خود به آنجا برد تا هنر حساب کردن را یاد بگیرم . هنر عجیب حساب کردن ، تنها به کمک نه علامت هندی ، مرا چنان به شوق آورد که ، به طور قطع ، تصمیم گرفتم ، آن چه را در مصر ، یونان ، سوریه ، سیسیل و پرووانس در این باره می دانستند ، بیاموزم .

از همه ی این کشور ها دیدن کردم و قانع شدم که ، دستگاه عدد نویسی هندی از همه کامل تر است و بر روش فیثاغورث برتری دارد . این دستگاه را ، و همه ی آنچه به آن مربوط می شد ، یاد گرفتم ، و بررسی های شخصی خودم را که از « مقدمات » اقلیدس به دست آورده بودم ، به آن اضافه کردم و تصمیم گرفتم این کتاب را بنویسم ».

« کتاب حساب » رساله ای است درباره ی حساب و جبر که شامل ۱۵ فصل است و آگاهی هایی از دانش حساب و جبر آن زمان را ، در اختیار خواننده می گذارد .
لئوناردوی پیزایی ، با طرح و حل مساله ای درباره ی سرمایه ی چند نفر ، برای نخستین بار ، اندیشه ی عدد منفی را ، به نام «‌قرض » ، در اروپا طرح کرد .
خدمت بزرگ لئوناردوی پیزایی به دانش ، در این بود که ، برای نخستین بار ، دانشمندان اروپایی را با جبر و دستگاه عدد نویسی هندی آشنا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست