زندگینامه گوگلی المو مارکونی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. زندگی نامه دانشمندان
  4. chevron_right
  5. زندگینامه گوگلی المو مارکونی

گوگلی المو مارکونی

 

مخترع رادیو ریاضیات آسان

گوگلی المو مارکونی مخترع رادیو در سال ۱۸۷۴ در شهر بولونی ایتالیا به دنیا آمد. او از خانواده ای مرفه بود و معلمان و مربیان خصوصی تعلیم و تربیت او را به عهده داشتند. گوگلی المو مارکونی در سال ۱۸۹۴ و به سن بیست سالگی مطالبی درباره آزمایش های انجام شده توسط هنریش هرتز خواند. آن آزمایشات به وضوح وجود امواج نامرئی الکترومغناطیسی را که با سرعتی معادل سرعت نور در فضا حرکت می کردند، نشان داده بود.

بلافاصله این فکر برای گوگلی المو مارکونی پدید آمد که می توان بدون استفاده از سیم از این امواج برای فرستادن علائمی به فواصل دوردست بهره گرفت. این امر امکاناتی را برای ارتباطات فراهم می کرد که در استفاده از تلگراف با سیم میسر نبود. از جمله اینکه با این روش ارسال پیام ها برای کشتی های در حال حرکت در دریاها ممکن می شد.

رادیو چگونه به وجود آمد؟

در سال ۱۸۶۰ میلادی جیمز کلارک ماکسول فیزیک دان و ریاضی دان اسکاتلندی ، تئوری امواج الکترومغناطیسی را برای اولین بار عرضه کرد.

در سال ۱۸۸۷ هنریشن هرتز، مهندس وفیزیک دان آلمانی نظریه ماکسول را تایید نمود. او موفق شد از نوسانات الکترونیکی برای انتقال امواج از محلی به محل دیگر بدون سیم استفاده کند. وی برای اولین بار موفق شد، امواج رادیویی را در آزمایشگاه تولید کند. نام (هرتز) به صورت واژه ای بین المللی برای بیان فرکانس های رادیویی به کار می رود. پس از او برانلی  فرانسوی درسال ۱۸۹۰ آزمایش هایی در این زمینه انجام داد و بالاخره دانشمندی روسی به نام الکساندر پوپوف موجی را با دستگاهی که شبیه دستگاه هرتز و برانلی بود اختراع و آنتن را به وجود آورد و به این صورت یک دستگاه تلگراف مورس را ایجاد نمود. در مارس ۱۸۹۶ پوپوف اولین پیغام تلگرافی را به مسافت ۲۵۰ متری فرستاد.

گوگلی المو مارکونیاولین کسی که متوجه شد، می توان از بی سیم به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده نمود، گوگلی المو مارکونی ایتالیایی بود که بعدها به نام مخترع رادیو معروف گردید. وی در سال ۱۸۹۵ اولین خبر رادیویی خود را به وسیله بی سیم در یک فاصله ۳ کیلومتری فرستاد. در ژوئن سال ۱۸۹۶ در لندن اولین ایستگاه تلگرافی بدون سیم به کمک امواج الکترونیکی نمایش داده شد. او در سال ۱۸۹۷ به ایتالیا برگشت و یک ارتباط بی سیم بین دو کشتی جنگی در یک مسافت ۱۲کیلومتری ایجاد نمود و بالاخره در سال ۱۹۰۱ درتکمیل اختراع خود موفق گردید، علائم بی سیم را از یک طرف اقیانوس اطلس یعنی از شهر (پل دو) در انگلستان به آن طرف اقیانوس اطلس ، شهر(سن ژان ) آمریکا بفرستد.

مردم از اختراع گوگلی المو مارکونی چنان به شور و هیجان آمده بودند، که خواستار پخش صدای انسان از رادیو شدند، اما چون لامپ های رادیو ضعیف بود سازندگان رادیو باید فکر بهتری می کردند. به همین منظور در سال ۱۹۰۶ یک فیزیک دان آمریکایی به نام دو فورست لامپ سه الکترونی را اختراع کرد که برای رادیو الکتریسیته خیلی قابل استفاه بود.

بعد از آن روبرت فون لیئن موفق به ساخت لامپ های قوی شد، این لامپ ها تحول بزرگی در زمینه دستگاه های الکترونیکی به وجود آوردند. در سال ۱۹۱۰ برای اولین بار صدای موسیقی و آواز اپرای متروپولتین نیویورک  در سراسر آمریکای شمالی شنیده شد. در سال ۱۹۱۳ جمعی از دانشمندان سعی کردند که صدای موزیک درتمام نقاط جهان کاملا شنیده شود، ولی جنگ جهانی اول زحمات آن ها رابی نتیجه گذاشت . احتیاجات نظامی در دوران جنگ ، استفاده از بی سیم را گسترش داد و در تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۱۹۱۸ تلگراف بی سیم نوید پایان جنگ را به همه جهانیان اعلام نمود

تاریخ شروع بهره برداری عمومی از رادیو درسال ۱۹۲۰ می باشد.

نخستین دستگاه پخش رادیو

اولین دستگاه های پخش منظم رادیویی در سال ۱۹۲۰ در انگلستان به کار افتاد و در سال ۱۹۲۶اولین کنفرانس بین المللی رادیویی با شرکت ۲۷کشور جهان ، در برلین برپا شد و آیین نامه مقررات ارتباطات رادیویی به تصویب رسید. رشد فزاینده رادیو و مخاطبانش ، آن را تبدیل به رسانه ای جمعی و فراگیر نمود. ارزانی بهای رادیوهای ترانزیستوری نیز به پیشرفت این رسانه در کشورهای توسعه نیافته کمک کرد

در هر حال در دنیا تقریبا یک میلیارد گیرنده رادیویی وجود دارد، یعنی برای هر چهار نفر یک گیرنده رادیویی موجود می باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست