زندگینامه ویلیس هاویلند کریر

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. زندگی نامه دانشمندان
  4. chevron_right
  5. زندگینامه ویلیس هاویلند کریر

ویلیس هاویلند کریر

ویلیس هاویلند کریر

ریاضیات آسان یومینز را میتوان در مصر باستان و بعدها در بادگیرهای ایران جستجو کرد :

• اولین ایده سیستم های خنک کننده در مصر باستان شکل گرفت که نی ها را به وسیله آب تر کرده و در پشت پنجره ها آویزان می کردندکه تبخیر این نی ها بر اثر جریان هوا باعث ایجاد باد خنک در آن محل می شد.

• در رم باستان نیز در خانه ها قنات هایی وجود داشت که با گردش هوا داخل این چاه ها جریان هوای خنک ایجاد می شد.
• نشانه اعلاء سیستم خنک کننده در کشور ایران شکل گرفته است. در ایران با ساخت بادگیر ها جریان هوا را برای خانه های خود ایجاد می کردند.

ویلیس هاویلند کریر تنها فرزند یک خانواده پر جمعیت بود که تمام دوران کودکی خود را در بین بزرگسالان خانواده از قبیل پدربزرگ و مادر بزرگ و عموی خود گذراند.
او پس از گذراندن دوران متوسطه وارد دانشگاه کورنل در شهر ایتاکا در ایالت نیویورک گردید و در دوران کارشناسی با وجود بورسیه بودن جهت کسب درآمد، مجبور بود کارهایی از قبیل چمن زدن، هیزم ریختن در کوره‌ها و غیره را انجام دهد.

مخترع کولر گازی با مدرک مهندسی مکانیک در ژوئن سال ۱۹۰۱ در شرکت بوفالو استخدام شد و شروع به طراحی سیستم‌های حرارتی، جهت خشک کردن رطوبت الوار و قهوه نمود.

کریر متوجه شد که اطلاعات موجود برای طراحی یک سیستم مهندسی کارآمد کافی نیست بنابراین خود شروع به تحقیق و بررسی در زمینه حرارت هوای خروجی که از روی لوله های بخار آب عبور می کند، نمود و به نتایج جالبی رسید و این امر باعث صرفه جویی مبلغی معادل ۴۰،۰۰۰ دلار برای شرکت شد که این مبلغ برای اصلاح سیستم های ضعیف از قبل طراحی شده گردید.

کریر در سال ۱۹۰۲ اولین سیستم تهویه مطبوع خود را طراحی نمود. مشتری او چاپخانه‌ای بود که با مشکل چاپ رنگ روبرو بود چون تغییر در گرما و رطوبت محیط موجب تغییر در همنشینی رنگها می‌شد. نزدیک به دو دهه اختراعات کریر این امکان را فراهم آورده بود تا در محیط‌های صنعتی دما و رطوبت به صورت علمی تحت کنترل در بیاید.

کریر اولین اختراع خود که وسیله ای برای تصفیه هوا بود در سال ۱۹۰۶ به ثبت رساند. از اولین مشتریان این دستگاه، کارخانجات نساجی جنوب آمریکا بودند.
کمبود رطوبت در محیط کارخانجات نساجی بلمونت موجب افزایش بار الکتریسیته ساکن در پنبه شده و این امر موجب سختی و تیرگی پارچه می‌گردید. سیستم کریر رطوبت موجود در محیط را افزایش داد و در یک حد مطلوب پایدار نمود که این امر موجب از بین رفتن مشکل به وجود آمده گردید.

اولین مشتری خارجی سیستم جدید کریر، یک کارخانه نساجی واقع در یوکوهامای ژاپن بود که در سال ۱۹۰۷ این سیستم را خریداری نمود.

کولرهای گازی

در سال ۱۹۲۰ در منازل مسکونی مورد استفاده قرار گرفت. تکنولوژی ایجاد شده توسط کریر باعث افزایش بهره وری محل های کار شد و این دلیلی شد که او شرکت تهویه مطبوع کریر را در آمریکا افتتاح کند و از اینجا بود که استفاده از کولر گازی در منازل و اتومبیل افزایش یافت به طوری که در سال ۱۹۵۰ استفاده از کولرگازی در منازل افزایش چشمگیری داشت.

وقتی در سال ۱۹۳۳ اولین خانه شخصی در چاپل هیل کارولینای جنوبی مجهز به کولر گازی گردید هیچ کس فکرش را نمی کرد که روزی کولر های گازی عضوی جدا نشدنی از خانه باشند.

در سال ۱۹۴۵ روبرت شرمن در ماسچوست موفق به اختراع کولر گازی قابل حمل که در پشت پنجره نصب می شد و علاوه بر کنترل دما و رطوبت مجهز به فیلتر برای تصویه هوا بود، شد. در همین زمان بود که طرح او توسط یک شرکت تولیدی بزرگ دزدیده شد و او از این طرح نتوانست منفعت مالی ببرد. اما دستگاه او به سرعت در بازار با استقبال مواجه شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست