زندگینامه محمد معین

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. زندگی نامه دانشمندان
  4. chevron_right
  5. زندگینامه محمد معین

دکتر محمد معین در ۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ در رشت به دنیا آمد. پدرش شیخ ابوالقاسم از روحانیون برجسته شهر رشت بود. او که فرزند اول خانواده بود، در شش سالگی مادر و پس از چندی پدرش را نیز از دست داد. معین در سال ۱۳۰۴ دوره شش ساله ابتدایی را شروع و به دلیل هوش سرشار بعد از ۲ سال به اتمام رساند.

او دوره متوسطه را در دبیرستان دارالفنون تهران و تحصیلات دانشگاهی را در دانشسرای عالی در رشته ادبیات و فلسفه علوم تربیتی گذراند و به عنوان نخستین فارغ التحصیل دوره دکتری ادبیات فارسی و استاد دانشکده ادبیات برگزیده شد.

معین

دکتر محمد معین با همکاری پرفسور هانری کربن (خاورشناس فرانسوی) یک سلسله کتب فارسی و عربی از طرف انستیوی ایران و فرانسه چاپ و نشر نمود. استاد معین همچنین ریاست امور علمی سازمان چاپ لغت نامه دهخدا را نیز به عهده داشت.

ایشان در ۹ آذر ۱۳۴۵ در دفتر گروه زبان فارسی در تهران سکته کرد و پنج سال آخر عمرش را در حالت اغما به سر برد و سرانجام در ۱۳ تیر ۱۳۵۰ درگذشت و در شهر آستانه اشرفیه به خاک سپرده شد. فرهنگ معین که یکی از فرهنگ های مهم واژگان فارسی است، اولین بار در سال ۱۳۵۰ و پس از درگذشت استاد به چاپ رسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست