زندگینامه اقلیدس

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. زندگی نامه دانشمندان
  4. chevron_right
  5. زندگینامه اقلیدس

اقلیدس ریاضیدان، منجم و هندسه دان بزرگ تاریخ است که در قرن سوم پیش از میلاد در شهر اسکندریه مصر متولد شد.

اقلیدس

او مردی محبوب، آرام و نیکوکار بود. وی از اعضای فعال کتابخانه بزرگ اسکندریه و احتمالا درس خوانده آکادمی افلاطون می باشد.

اقلیدس بیش از ۳۰ سال نداشت که به خواهش و درخواست بطلیموس پادشاه مصر و اسکندریه برای تدریس به اسکندریه رفت و در دانشگاه بزرگ آنجا به سمت موسس حوزه ریاضی و استاد ریاضیات درآمد.

«اقلی» در زبان یونانی به معنای کلید و «دس» به معنای هندسه بوده و اقلیدس به معنای کلید هندسه می باشد. هندسه اقلیدسی که استوار بر چند اصل ساده و بدیهی است، تمام قضایای هندسی را در بر می گیرد، بطوریکه هر قضیه ثابت کننده قضیه پس از خود می باشد.

کتاب اصول او  نیز مورد توجه دانشمندانی چون ایزاک نیوتن، گالیله و کوپرنیک قرار گرفت و شیوه آن را سرمشق پژوهش های خود قرار دادند. اقلیدس همچنین عکس قضیه فیثاغورث را مطرح کرده است و الگوریتم اقلیدسی که روشی برای یافتن بزرگترین مقسوم علیه مشترک دو عدد است، حاصل دستاوردهای اوست.

نقل قول

معروف ترین نقل قول اقلیدس مربوط به پاسخش به بطلیموس پادشاه مصر و لیبی می باشد. بطلیموس که برای فهم هندسه نزد اقلیدس رفته بود، از او درخواست کرد که راه ساده تری برای آموزش انتخاب کنند. اقلیدس سریعا پاسخ داد: «در هندسه راه شاهانه ای وجود ندارد.» او این درک علمی را به وجود آورد که گردآوری واقعیت ها کافی نیست، بلکه باید به واقعیت ها نظم منطقی داد تا اصول کلی به دست آید. او در سال ۲۸۳ قبل از میلاد درگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست