آندره ماری آمپر در فرانسه متولد شد.

از کودکی به ریاضیات علاقه داشت و مقدمات حساب و دیفرانسیل و انتگرال را نزد یکی از دوستان پدرش مطالعه کرد. او هیچگونه آموزش رسمی ندیده، پدرش او را به زیاد خواندن تشویق می کرد.

یکی از اولین رشته های مورد علاقه ی او گروه بندی گیاهان بود و نیز استعداد زودرسی در ریاضیات از خود نشان داد تا جایی که پس از کمی تدریس خصوصی و عمومی، برای تدریس ریاضیات در مدرسه پلی تکنیک که موسسه معتبری در زمینه آموزش علوم در پاریس بود، انتخاب شد.

 

آمپر

 

آمپر چندین یادداشت ریاضی درباره معادلات دیفرانسیل جزئی نوشت و در سال ۱۸۱۴ به عنوان ریاضیدان به عضویت فرهنگستان علوم فرانسه درآمد. در این دوره آمپر در کنار ریاضی به تکمیل دانش خود در زمینه شیمی نیز پرداخت.

او مفهومی هندسی از ساختار مولکولی طرح کرد، طرحی در دسته بندی عناصر شیمیایی ارائه داد و آنچه را که به طور فرضیه آووگادرو نامیده می شود، به صورت مستقل عرضه کرد.

اولین اکتشاف آمپر درباره مغناطیس الکتریکی است. او شدت جریان را تشخیص داد و وسیله ای برای اندازه گیری آن تعیین نمود و موفق به تهیه پروژه ای برای تلگراف الکتریکی شد. او با اکتشاف خود روز به روز بنای الکترودینامیک را مستحکم نمود.

آمپر با اکتشاف خود توانست افتخار جهانی کسب کند به طوریکه کنگره بین المللی الکترسین ها واحد جریان الکترسیته را آمپر نامیدند.

او در ۶۱ سالگی درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست