ریاضیات در زندگی روزمره: کاربردها و مثال‌هایی را برای معنادار کردن ریاضی بدانید

مامان، کی از این در زندگی واقعی استفاده کنم؟» احتمالاً قبلاً این سؤال را شنیده اید، و حتی ممکن است توسط فرزندتان از شما پرسیده شده باشد. اگر برای آن آماده نیستید، پاسخ دادن به سوال ممکن است دشوار باشد. خوشبختانه، ما فهرست کوتاهی از روش‌های متعددی که از ریاضیات در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم، آماده کرده‌ایم تا بتوانید همه پاسخ‌ها (یا حداقل برخی از آنها) را داشته باشید!
تشکیل پرونده مالیاتی
بیایید با یک مورد بزرگ شروع کنیم. ثبت مالیات – کاری است که هر بزرگسال باید انجام دهد. در حالی که احتمالاً این روند هرگز خوشایند توصیف نخواهد شد، به فرزند خود توضیح دهید که داشتن یک پیشینه ریاضی قوی مطمئناً می تواند آن را قابل تحمل تر کند. هنگام ترکیب چندین درآمد، کسر اعتبار مالیاتی، و محاسبه هزینه های تجاری، به تشخیص همه این مقادیر برای آنچه که هستند کمک می کند: حسابی. همچنین می‌توانید به آن‌ها بگویید که اجرای جمع، تفریق و ضرب از طریق ماشین‌حساب، ثبت مالیات را بسیار آسان‌تر می‌کند، اما باید بدانید که معادله چیست و چگونه آن را در ماشین حساب وارد کنید (که نیاز به مهارت‌های ریاضی دارد). حالا، اگر فقط می‌توانید به آن‌ها راهنمایی کنید که چگونه به یاد بیاورند که W-2 در کجا قرار گرفته است.

خرید مواد غذایی
جدای از محاسبات واضحی که باید هنگام اضافه کردن قیمت اقلام مختلف غذایی و نرخ مالیات به آن انجام دهید، آیا می‌دانستید که وقتی مسیر خود را از طریق فروشگاه برنامه‌ریزی می‌کنید، مانند تصمیم‌گیری از کجا شروع کنید، راهروی نان یا کنسروها، و سپس به سمت بخش غذاهای منجمد می روید، در واقع در حال انجام فرآیندهای ریاضی در ذهن خود هستید؟

درسته! همین فرآیندهای ریاضی، نقشه های گوگل، مسیرهای تحویل، و حتی چیدمان فروشگاه های خرده فروشی را تقویت می کند. شما بسیاری از این عملیات‌ها را در سر خود انجام می‌دهید، بدون اینکه حتی به آن فکر کنید، اما هر چه در جوانی مهارت‌های ریاضی خود را بیشتر تمرین کنید، سازماندهی بیشتری خواهید داشت.

رانندگی
کودک شما ممکن است تعجب کند که چگونه از ریاضیات در هنگام رانندگی استفاده می شود. این نمونه های دنیای واقعی را به اشتراک بگذارید:

شما زمان رسیدن به مقصد را با تقسیم مسافت بر سرعت محاسبه می کنید. دقیقاً یک تابع جبری وجود دارد که تقریباً در هر سفر جاده ای طولانی از آن استفاده می کنید.
شما مقادیر شناخته شده را با محدودیت ها مقایسه می کنید. چه سرعت خود را در مقایسه با حد مجاز اندازه گیری کنید، چه سطح بنزین خود را در مقایسه با سرعتی که در حال رانندگی هستید، چه میزان بنزینی که مصرف می کنید، نابرابری های ریاضی را انجام می دهید.
آنچه را که در مورد برنامه ریزی مسیرها در ذهن شما در فروشگاه مواد غذایی گفتیم را به خاطر دارید؟ همین مورد در هنگام رانندگی نیز صدق می کند. نه تنها در حال برنامه ریزی مسیرهای طولانی مدت به مقصدهای مختلف هستید، بلکه در لحظه به لحظه رانندگی، بر اساس سرعت خود، موقعیت خودروهای اطراف خود، مسیری که می خواهید بروید و موارد دیگر تصمیمات ریاضی می گیرید. . این همه ریاضی است.
شاید شگفت انگیزترین ریاضیاتی که هنگام رانندگی انجام می دهید چیزی به نام انتزاع باشد. انتزاع این ایده است که هنگام تعامل با سیستم‌های پیچیده (مانند ماشین)، فقط باید به بخش‌های محدودی از آن (مانند پدال گاز، ترمز و فرمان) توجه کنید و از آن بخش‌ها برای ایجاد اثرات دلخواه (مانند سرعت) استفاده کنید. ، چرخش یا توقف). لازم نیست به این فکر کنید که چگونه پیستون ها شلیک می کنند یا چگونه یک سری تسمه و دنده این انرژی را به حرکت رو به جلو برای ماشین شما تبدیل می کند. شما فقط می دانید که اگر پدال را فشار دهید، سریع می روید. و این، چه باور کنید چه نه، این ریاضی است.

 

خانه DIY
تمام روش هایی را که از آن برای ساخت، ایجاد و طراحی استفاده می کنید با فرزندان خود به اشتراک بگذارید! آیا تا به حال سعی کرده اید یک عکس را به دیوار آویزان کنید، فقط برای اینکه کج آویزان شود؟ سپس 30 دقیقه بعدی را صرف تعمیر آن می کنید تا کاملاً با محیط اطراف خود هماهنگ شود؟

خوب، حدس زدید، این هم ریاضی است. بالا و پایین تصویر را با سقف و کف تراز می کنید؟ این همه زوایا و موازی است.

هنگامی که در حال برش چوب برای نجاری، ساختن یک نیمکت یا چسباندن مجسمه خلال دندان هستید، از مفاهیم ریاضی هندسه، زوایا، مساحت سطح و موارد دیگر استفاده می کنید.

هنرهای خلاق
خلق هنر به ریاضیات نیز نیاز دارد. تصادفی نیست که بسیاری از هنرمندان بزرگ نیز ریاضیدان بودند. نقاشی شامل درک تناسب، شکل، کنتراست و الگوهاست که همگی مفاهیمی ریاضی هستند.

اما این فقط هنر دو بعدی است. هنگامی که شروع به حرکت به سمت هنرهای فیزیکی سه بعدی مانند مجسمه سازی، سفالگری یا تراش سنگ می کنید، شروع به برخورد با بسیاری از مفاهیم ریاضی مشابهی می کنید که در پروژه های ساخت و ساز خانگی و کارهای خود کار می کنید.

وقتی از هنر فیزیکی به هنر دیجیتال می‌روید، مفاهیم ریاضی دیگر محدود به قوانین مزاحم مانند گرانش یا جرم نیستند و هنرمندان واقعاً آزادند تا مفاهیم باورنکردنی را که توسط ریاضیات از طریق برنامه‌های کامپیوتری هدایت می‌شوند، بیان کنند.

 

موسیقی
شاید فکر می کردید موسیقی از ریاضی در امان است، نه؟ جواب منفی. بسیاری از نوازندگان می توانند به شما بگویند که ریاضیات همه بخش های موسیقی را با خبر می کند. ریاضی را در نگه داشتن زمان، دنبال کردن ریتم، محاسبه طول نت و موارد دیگر خواهید یافت. ماهیت صدا از طریق اصول ریاضی توصیف شده است.

با درک مکانیک موسیقی به روشی ریاضی، نوازندگان با استعداد می توانند تجربیات متعالی را برای مخاطبان خود ایجاد کنند.

ورزش ها
تماشای مانی بال یکی از راه های درک روش های بی شماری است که ریاضیات بر ورزش تأثیر می گذارد. اگر کودک شما به ورزش علاقه مند است، این می تواند راهی جالب برای انتقال اهمیت ریاضیات مرتبط با او باشد. بیایید (جناسی مورد نظر) را با ذکر روشی که آمار و پردازش داده ها بر ترکیب تیم و مذاکرات قرارداد تأثیر می گذارد شروع کنیم. این به چیزی بیش از RBI (با ضربات وارد شده) و میانگین ضربه زدن می رسد. با استفاده از تجزیه و تحلیل آماری عینی، تیم های ورزشی مختلف محدودیت های عمده ای در بهبود ترکیب بازی به بازی خود ایجاد کرده اند.

اگر بخواهیم بیشتر به جنبه واقعی بازی و نه جنبه مدیریتی ورزش بپردازیم، فیزیک پشت تکل فوتبال را در نظر بگیرید. در پایان روز، نحوه برخورد تکل چپ به QB – زاویه رویکرد، سرعت، جرم و شانس موفقیت – همه را می توان به اجزای ریاضی تقسیم کرد و تنظیم کرد.

همین را می توان در مورد نحوه کنترل توپ توسط بازیکنان (یا برای شما طرفداران هاکی) نیز گفت. افزایش سطح، کنترل جسم را بهبود می بخشد و افزایش نیرو بر سرعت جسم تأثیر می گذارد. البته تکانه زاویه ای بر مسیر حرکت جسم در هوا تأثیر می گذارد. این همه ریاضی است!.

در نهایت، یکی دیگر از عناصر ریاضی در ورزش، مفهوم خاصی به نام نظریه بازی است. زمانی که مربیان از طریق کتاب بازی خود تماس برقرار می کنند، باید این کار را با پیش بینی کاری که حریف قرار است انجام دهد و بر اساس آن عمل کنند، انجام دهند. توانایی پیش بینی اینکه حریف شما چه کاری انجام می دهد، به نوبه خود چه کاری باید انجام دهید، و اینکه آنها چگونه به اقدامات شما واکنش نشان می دهند، نظریه بازی است، و برای فوتبال آمریکایی به اندازه توانایی دویدن سریع یا پرتاب های دور اهمیت دارد.

آشپزی
این مثال آخر یک نمونه ساده برای به اشتراک گذاشتن با فرزندانتان است. وقتی مواد مختلف را کنار هم می‌چینید، از محاسبات استفاده می‌کنید تا مطمئن شوید که مقدار درست را اضافه کرده‌اید. وقتی یک دستور غذا را دو برابر می کنید، باید ضرب را انجام دهید. وقتی فقط آن را به چشم می‌زنید، در حال گرد کردن و تخمین اولیه هستید. در پخت، متوجه می‌شوید که دقت لازم است و به ندرت توصیه می‌شود. اگر مراقب شکل خود هستید، هنگام انتخاب مواد تشکیل دهنده خود باید شمارش کالری را در نظر بگیرید و آنها را با هم جمع کنید تا کل کالری وعده غذایی خود را تخمین بزنید.

بیایید به دفعه بعدی که فرزندان خود را برای غذا خوردن بیرون می آورید نیز فکر کنیم. به مقدار ریاضی مورد نیاز در عملیات رستوران فکر کنید که در آن شما یک آشپزخانه کامل پر از سرآشپز دارید. اکنون، شما باید از همان ریاضیاتی که در گشت و گذار در یک فروشگاه مواد غذایی استفاده می کنید، استفاده کنید. تصمیم گیری اینکه چه کسی ایستگاه خود را در کجا تنظیم کند، چه زمانی شروع به انداختن اشیا در اجاق کند، استفاده از ابزارهای مختلف به نوبت نیاز به استفاده از ریاضیات گسسته برای تولید محصول نهایی دلپذیر دارد. عدم استفاده صحیح از اصول ریاضی می تواند منجر به نتایج نامطلوب شود. تعیین امتیاز قیمت بر اساس هزینه مواد نیز بسیار مهم است!

بیایید یاد بگیریم!
ریاضی در زندگی روزمره
این تعداد زیادی فعالیت است که شامل ریاضی می شود. اما اگر به اندازه کافی به آن فکر کنیم، تقریباً همه چیز از ریاضیات به نوعی استفاده می کند. هرچه کودکان ما ریاضیات را بیشتر بفهمند، بهتر می توانند دنیای اطراف خود را درک کنند و ببینند که ریاضی چقدر در زندگی روزمره آنها مفید است.

برای بچه های شما هیچ وقت زود نیست که در مورد مکانیک دنیا یاد بگیرند. ریاضی می تواند برای بسیاری از دانش آموزان گیج کننده و کمی ترسناک به نظر برسد، اما در بسیاری از سطوح یک موضوع ارزشمند است. اگر بتوانید از سنین پایین با اشاره به نحوه استفاده شما و فرزندانتان از ریاضیات برای حل مسائل روزمره شروع کنید، ممکن است آنها شروع به دیدن این ارتباط کنند و ترس را از دست بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.