آموزش در فنلاند، دانش آموز محور است. در آزمون جهانی “برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان” فنلاند همیشه بالاترین رتبه را دارد. شیوه های سنتی آموزش اخیرا در این کشور تغییر کرده است.

اولویت این رویکرد آموزشی جدید، آموزش مهارتهایی همچون مهارتهای مربوط به فناوری اطلاعات و مخابرات، مهارتهایی برای زندگی حرفه ای و توان تطبیق با محیط های چندفرهنگی است. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه این اصلاحات را یکی از«برجسته»ترین اصلاحات آموزشی در جهان ارزیابی کرده است.

ایجا کائوپینن، مشاور آموزشی در هیئت آموزش ملی فنلاند می گوید: «دنیای پیرامون ما در حال تغییر است. فکر می کنم که این دگرگونی ها بر یادگیری و فضای زندگی دانش آموز تأثیر دارد. بنابراین به این فکر می کنیم که جوانان ما در آینده به چه مهارتهایی نیاز خواهند داشت.»

این رهیافت در مقاطع پایین آموزشی در فنلاند آزمایش شده است. در حال حاضر هدف این است که این روش برای دانش آموزان کلاسهای بالاتر و در دانشگاهها هم اجرا شود.

لینا کروکفورس، استاد تربیت معلم در دانشگاه هلسینکی درباره برقراری ارتباط بین شیوه سنتی و رویکرد جدید آموزشی در فنلاند می گوید: «هنوز از رویکرد آموزشیِ مبتنی بر محتوا هم پیروی می کنیم، مثلا در ریاضیات. اما همزمان، دنبال راههای جدیدی می گردیم تا بین دو رویکرد آموزشی، یعنی رویکرد مهارت محور و شیوه آموزشی که بر محتوای دروس تاکید می کند، تعادل برقرار شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.